Rondo Dmowskiego stanie się... Rondem Praw Kobiet? Rada Warszawy przyjęła kuriozalną petycję

Mimo sprzeciwu wielu środowisk, Rada m.st. Warszawy przyjęła petycję w sprawie zmiany nazwy Rondo Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Petycja została przegłosowana przez radnych Koalicji Obywatelskiej. - Teraz sprawa trafi do Komisji Nazewnictwa w Radzie Warszawy - wyjaśnił radny Cezary Jurkiewicz. Czy to oznacza, że wkrótce Dmowski zostanie usunięty jako patron ronda?

Rondo Dmowskiego
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Petycja skierowana przez osobę prywatną dotyczy zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Na listopadowej sesji radni zagłosowali za nie odrzuceniem tej petycji. 

- Rada Warszawy musi w przypadku petycji podjąć jakieś działanie. Czyli musi ją przyjąć albo odrzucić. Na ostatniej sesji radni nie odrzucali tej petycji czyli krótko mówiąc zagłosowali przeciw uchwale o odrzuceniu petycji. To jednak nie oznaczało, że ją przyjęła. W związku z tym Rada Warszawy musi poddać pod głosowanie przyjęcie tej petycji

- tłumaczył wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz.

Co będzie oznaczać ewentualne przyjęcie tej petycji? O to również wiceprzewodniczący był pytany przed sesją.

- Jeśli ją przyjmie, to będzie oznaczało tylko tyle, że w jakimś bliżej nieokreślonym czasie powinna zająć się projektem uchwały lub jakimiś działaniami zmierzającymi do zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Przyjęcie tej petycji nie oznacza automatycznie, że nazwa ronda zostanie zmieniona ani nie wskazuje Radzie konkretnych terminów na podjęcie działań zmierzających do zmiany nazwy. Oznacza to, że Rada Warszawy chce dalej procedować nad treściami w niej zawartymi

 - wyjaśnił Potapowicz.

Jak się okazało, radni w większości przyjęli petycję ws. zmiany nazwy ronda. Przeciw takiemu rozwiązaniu, jak poinformował Błażej Poboży, głosowali wszyscy radni PiS, radna Monika Jaruzelska i jeden radny Koalicji Obywatelskiej.

Jak poinformował radny Cezary Jurkiewicz, teraz sprawa trafi do Komisji Nazewnictwa w Radzie Warszawy.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter

#rondo dmowskiego #Rondo Praw Kobiet #Rada Warszawy

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo