„Czwarta fala hamuje”, jednak jest pewne „ale”. Podano najnowszy bilans zakażeń i zgonów

Blisko 27500 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i ponad 560 zgonów - to dzisiejszy bilans epidemiczny podany w radiowej Jedynce przez wiceministra zdrowia, Waldemara Kraskę. - Widać, że czwarta fala hamuje, ale jest przed nami okres, kiedy z dużej ilości zakażeń dużo osób trafi do szpitali - dodał Kraska.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Dziś w Polskim Radiu Waldemar Kraska przedstawił dane z dobowego bilansu epidmiecznego.

- Ostatnia doba jest porównywalna do czwartku tydzień temu. Jest 27 458 przypadków, to o ok. 100 przypadków więcej niż tydzień temu, co pokazuje, że osiągnęliśmy już pewną stabilizacje, ale martwi, że na dość dużym i wysokim poziomie – ponad 27 tys. nowych przypadków

 – przekazał w radiowej Jedynce Kraska.

Dodał, że to, co najbardziej martwi to liczba osób, które przegrywają walkę z COVID-19 - osoby, które zmarły.

- Wczoraj takich osób było 562. To o 562 osoby niepotrzebnie. Dlatego ciągły mój apel, byśmy się szczepili przeciw COVID-19 – zaznaczył wiceminister.

Kraska wskazał, że "jesteśmy na szczycie czwartej fali pandemii".

- Ten szczyt może być niestety nie jednorazowym pikiem, tylko może utrzymywać się kilkanaście dni na takim poziomie

 – powiedział w radiowej Jedynce wiceminister Kraska.

- Ale mamy już z wielu województw sygnały, że ilość nowych przypadków zdecydowanie spada. Takimi województwami są lubelskie, podlaskie, mazowieckie, podkarpackie. Także współczynnik R, czyli reprodukcji wirusa (...) dla całego kraju zbliża się do jedności – wynosi 1,03. W województwach, o których powiedziałem ten współczynnik spadł poniżej jedności – dodał.

W ocenie wiceministra, "widać, że czwarta fala hamuje, ale jest przed nami okres, kiedy z dużej ilości zakażeń dużo osób trafi do szpitali".

Kraska poinformował, że hospitalizowanych jest ponad 23 tys. pacjentów.

- To – jak oceniają lekarze – najczęściej pacjenci w stanie dość poważnym, czyli którzy trafiają bezpośrednio pod tlenoterapię, nierzadko także na oddział intensywnej terapii – wskazał. Wiceminister ponowił apel, by zgłaszać się do lekarza wcześniej.

 


Źródło: Polskie Radio, niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo