Biden wyklucza wysłanie amerykańskich żołnierzy na Ukrainę. „Ta opcja nie jest na stole”

- Ta opcja nie jest na stole - mówił o możliwości wysłania amerykańskich wojsk na Ukrainę, prezydent USA. Joe Biden wykluczył "jednostronne" użycie siły przeciw Rosji nawet w razie inwazji na państwo Zełenskiego. Dodał, że reakcja USA zależna będzie od działań innych państw NATO. Jak zdradził dziennikarzom, podczas rozmowy z Władimirem Putinem, zagroził mu sankcjami "jakich nigdy wcześniej nie widział".

Joe Biden
Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Biden nawiązał w ten sposób do swej wtorkowej wideokonferencji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Amerykański prezydent odpowiadał na pytania dziennikarzy wychodząc z Białego Domu do śmigłowca Marine One. Pytany, czy dopuszcza możliwość wysłania amerykańskich żołnierzy na Ukrainę odpowiedział, że ta opcja "nie jest na stole".

- Mamy moralne zobowiązanie i prawne zobowiązanie wobec naszych sojuszników w NATO w związku z artykułem V. To święte zobowiązanie. To zobowiązanie nie odnosi się do Ukrainy

- powiedział Biden.

Stwierdził też, że podczas rozmowy z rosyjskim prezydentem zagroził mu użyciem sankcji "jakich nigdy wcześniej nie widział", wysłaniem dodatkowych sił na wschodnią flankę NATO i zbrojeniem Ukrainy.

Oznajmił jednak, że w przypadku nowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę nie zamierza "jednostronnie" użyć siły przeciw Rosji i dodał, że zależałoby to od działań innych członków NATO.

Biden zapowiedział, że przed piątkiem ogłosi spotkanie przedstawicieli USA i czterech innych państw NATO z Rosjanami, które ma być poświęcone "niepokojom" Moskwy związanym z Sojuszem. Biały Dom stwierdził we wtorek, że prezydenci Biden i Putin zgodzili się na dalsze rozmowy w tej sprawie na niższych szczeblach i z użyciem ciał i mechanizmów stosowanych w przeszłości, takich jak Rada NATO-Rosja.

- Dyskusje będą poświęcone przyszłości i niepokojów Rosji związanych z NATO i temu, czy jesteśmy w stanie wypracować jakieś rozwiązania, by obniżyć temperaturę na wschodnim froncie

- stwierdził amerykański prezydent.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#USA #Rosja #Ukraina #Władimir Putin #Joe Biden

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo