Merkel przekazała urząd Scholzowi

Angela Merkel przekazała w środę nowemu kanclerzowi Olafowi Scholzowi siedzibę rządu - urząd kanclerski, w którym pracowała przez 16 lat. "Drogi panie kanclerzu, drogi Olafie Scholz. Szczerze życzę panu wszystkiego najlepszego" - przywitała Merkel swojego następcę.

Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

"Z własnego doświadczenia wiem, że to wzruszający moment zostać wybranym na ten urząd"

- podkreśliła Merkel. Urząd kanclerza jest "jednym z najpiękniejszych zadań, jakie istnieją, polegającym na ponoszeniu odpowiedzialności za ten kraj". Powitała również nowego szefa urzędu kanclerskiego, Wolfganga Schmidta.

Była kanclerz pochwaliła pracowników urzędu kanclerskiego, którzy "pracują dzień i noc". Podziękowała zarówno urzędnikom, jak i "tym, którzy pracują w kuchni".

Scholz ze swojej strony podkreślił "pełną zaufania współpracę", jaka łączy go z Merkel. Podziękował jej za 16 lat pracy na stanowisku kanclerza. "Osiągnęła pani wielkie rzeczy" - powiedział. Podkreślił, że "to coś bardzo wyjątkowego być kanclerzem tej Republiki". Scholz wręczył byłej kanclerz bukiet kwiatów na pożegnanie.

Bundestag wybrał w środę Olafa Scholza z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) na nowego kanclerza. Później odebrał on nominację z rąk prezydenta i złożył przysięgę w parlamencie. Tym samym zakończyła się trwająca 16 lat era kanclerz Angeli Merkel.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo