MON znalazł notatki migrantów. A w nich... wskazówki od białoruskich służb ZDJĘCIA

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało na Twitterze zdjęcia notatek, które jak twierdzą zostały znalezione przy migrantach. Mają one zawierać wskazówki pomocne w przekraczaniu granicy polsko-białoruskiej.

twitter.com/@Straz_Graniczna

Według MON, notatki zawierają wskazówki od białoruskich służb.

"W notatkach znalezionych przy migrantach znajdują się informacje nt. sposobów nielegalnego przekraczania granicy otrzymane od białoruskich służb"

– czytamy na Twitterze.

Wskazówki mają dotyczyć m.in. godzin zmian na polskich posterunkach granicznych, sposobów zgubienia tropu, kierunków przemieszczania się lub informacji o niezbędnym kamuflażu – podaje MON.

Wczoraj zanotowano 51 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze SG wydali 6 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

Od kilku tygodni służby białoruskie w jawny sposób pomagają migrantom w przekraczaniu granicy - mówiła na briefingu rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. Jak dodała, polscy strażnicy są oślepiani laserami, a w ich stronę rzucane są kamienie oraz petardy hukowe.

Kilka tygodni temu obserwowaliśmy taką bierną postawę, czyli widzieliśmy, że służby białoruskie stoją obok, nie przeszkadzają migrantom, ale też w jawny sposób im nie pomagają. Teraz widzimy, że podchodzą, tną zapory, oślepiają nas w tym czasie laserami, co zmniejsza widoczność 

- relacjonowała.

Jak dodała, wielokrotnie obserwowano też, jak białoruskie służby rzucają w stronę polskich funkcjonariuszy kamieniami oraz petardami hukowymi. "Te działania są prowadzone w sposób jawny" - oceniła rzeczniczka.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo