Rosyjski statek kosmiczny wyruszył na ISS. Na pokładzie... japoński miliarder z asystentem

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w środę rano wystartował rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-20 z japońskim miliarderem, jego asystentem i rosyjskim kosmonautą na pokładzie.

twitter.com/@IgnazioMagnani

Magnat modowy Yusaku Maezawa został tym samym pierwszym turystą samodzielnie opłacającym kosmiczną podróż od ponad dekady - odnotowuje agencja Associated Press.

Jego asystent - producent Yozo Hirano zamierza sfilmować podróż. Z kolei towarzyszący Japończykom kosmonauta Aleksandr Misurkin chce wcielić się w rolę korespondenta rosyjskiej agencji prasowej TASS.

Trójka ta spędzi w kosmosie 12 dni.

Rakieta Sojuz-2.1a, która wyniosła na orbitę Sojuza MS-20, wystartowała o godz. 8.38 czasu polskiego. Dokowanie z ISS zaplanowane jest na godz. 14.41.

"Pragnę spojrzeć na Ziemię z przestrzeni kosmicznej. Chciałbym doświadczyć poczucia nieważkości. Mam też osobiste oczekiwania: jestem ciekaw, jak kosmos może mnie zmienić, jak ja się zmienię po tym locie kosmicznym"

- wyznał Maezawa na konferencji prasowej na Bajkonurze.

Firma Space Adventures, która organizuje lot, przekazała AP, że Maezawa spisał listę 100 rzeczy do zrobienia w kosmosie. Na liście znajdują się proste codzienne aktywności, jak i bardziej rozrywkowe lub poważne zadania do wykonania. Szef Space Adventures Tom Shelley przekazał także, że intencją Maezawy jest podzielenie się doświadczeniem pobytu w kosmosie z publiką.

TASS podała z kolei, że Misurkin będzie regularnie dostarczał wiadomości o życiu i pracy na stacji, jak i dzielił się zdjęciami i filmami.

Obecna wyprawa na ISS nie kończy kosmicznych przygód japońskiego miliardera. W 2023 roku ma on wyruszyć w podróż dookoła Księżyca na pokładzie statku Starship, należącego do amerykańskiego filantropa Elona Muska. W tamtej wyprawie ma mu towarzyszyć osiem osób, które zapewnią sobie udział w eskapadzie przez zwycięstwo w konkursie.

Maezawa dorobił się fortuny na Zozotown - największym japońskim sklepie odzieżowym online. Magazyn Forbes ocenia jego majątek na 2 mld dolarów.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo