Szef ukraińskiego MSZ: Rozmowa Biden-Putin to odstraszanie

Szef ukraińskiego MSZ skomentował wczorajszą rozmowę Bidena z Putinem. Jak przekazuje agencja Reutera, zdaniem Dmytro Kułeby, spotkanie prezydentów służy jako odstraszanie i deeskalacja

Tomasz Adamowicz, Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Ukraiński minister spraw zagranicznych zaznaczył, że Kijów docenia amerykańskie zaangażowanie w próbę nakłonienia Rosji do powrotu za stół negocjacyjny.

"Kontakt sam w sobie służy jako odstraszanie i deeskalacja"

- napisał Kułeba w komentarzu dla Reutersa.

Dodał przy tym, że priorytetem jest opracowanie pakietu odstraszającego, by zniechęcić Moskwę do jakiejkolwiek dalszej eskalacji wojskowej.

Po zakończeniu wtorkowego spotkania online Bidena z Putinem Mychajło Podolak, przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy, oświadczył, że rozmowa nie przyniosła sensacji i podkreślił, że Ukraina jest wdzięczna USA za wsparcie jej suwerenności i integralności terytorialnej.

Jak zapowiedziała strona amerykańska, w czwartek Biden ma rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Biały Dom poinformował, że Biden ostrzegł we wtorkowej rozmowie z Putinem, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy odpowiedzą "silnymi sankcjami i innymi środkami" na rosyjską militarną eskalację na Ukrainie. Kreml zaś podał po spotkaniu, że Rosja jest zainteresowana uzyskaniem gwarancji, wykluczających rozszerzenie NATO na kierunku wschodnim.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo