Cele niemieckiego MSZ. Warszawa wysoko

Warszawa - obok Paryża i Brukseli - jest jednym z pierwszych celów wizyt nowej szefowej niemieckiego MSZ, Annaleny Baerbock. Nowy rząd podkreśla znaczenie Trójkąta Weimarskiego dla polityki zagranicznej Berlina.

Annalena Baerbock
fot. Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=113139325

Celem pierwszej podróży zagranicznej nowej minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock (Zieloni) będzie w czwartek Paryż. Tego samego dnia minister planuje podróż do Brukseli, a potem do Warszawy.

Powołując się na własne źródła gazety grupy medialnej Funke (wydanie środowe) poinformowały, że polityk Zielonych ma spotkać się w Paryżu w czwartek rano ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yvesem Le Drianem.

Tego samego dnia planuje podróż do Brukseli, a następnie do Warszawy.

W środę Olaf Scholz (SPD) ma zostać wybrany na kanclerza, po czym powołani zostaną nowi ministrowie.

W umowie koalicyjnej partii tworzących nowy rząd - SPD, Zielonych i FDP - podkreślono wagę stosunków z Francją i Polską oraz rolę Trójkąta Weimarskiego.

W części zatytułowanej "Partnerzy europejscy" czytamy o stosunkach z Francją: "Kierujemy się silnym partnerstwem francusko-niemieckim, które tchnie życie w traktat z Akwizgranu i we Francusko-Niemieckie Zgromadzenie Parlamentarne, np. poprzez nowy dialog strategiczny".

Następnie koalicjanci zauważają:

"Ponadto realizujemy konkretne projekty w ramach rozszerzonych formatów, takich jak Trójkąt Weimarski (Niemcy, Francja i Polska). Niemcy i Polskę łączy głęboka przyjaźń".

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo