Unia Europejska gumkuje „Boże Narodzenie”. Papież Franciszek: Usiłowało to robić wiele dyktatur

Komisja Europejska w wewnętrznym przewodniku poświęconym komunikacji zalecała nie używać zwrotu "Boże Narodzenie", aby nikogo nie urazić. Krytycznie do dokumentu odniósł się Watykan, a głos w tej sprawie zabrał sam papież Franciszek. - W historii tak wiele dyktatur usiłowało zrobić to samo. Pomyślmy o Napoleonie, o dyktaturze nazistowskiej, komunistycznej. Jest to pewna moda. Laicyzm rozpuszczony w wodzie destylowanej. To się nie sprawdziło w historii - stwierdził Ojciec Święty.

fot. Marian Paluszkiewicz

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o dokumencie Komisji Europejskiej, mającym stanowić "wewnętrzny poradnik komunikacji inkluzywnej". Według przewodnika, aby nikogo nie urazić, należy unikać określeń m.in. "Boże Narodzenie", "pan", "pani" i "homoseksualista"

Przewodnik zaprezentowała w Brukseli w październiku europejska komisarz ds. równości Helena Dalli. W komunikacie prasowym wydanym w zeszły wtorek, Dalli wskazała, że "przewodnik nie został jeszcze ukończony i zostanie skorygowany".

Według "Le Figaro", w przyszłym tygodniu miały się rozpocząć krótkie, półtoragodzinne szkolenia dla urzędników z nowych form komunikacji zalecanych przez przewodnik.

Przewodnik spotkał się z falą krytyki płynącej m.in. z Watykanu. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin określił wytyczny KE jako "wymazywanie chrześcijańskiej Europy".

- Nie można zwracać się przeciwko rzeczywistości. Ujednolicenie wszystkiego nie prowadzi do poszanowania różnic, wręcz przeciwnie, ryzykujemy zniszczenie tego, co najcenniejsze - mówił Parolin, cytowany przez Radio Watykańskie.

Do sprawy odniósł się również sam papież Franciszek. W zamieszczonym na Twitterze Radia Watykańskiego nagraniu z pokładu papieskiego samolotu, Ojciec święty zwraca uwagę, że to samo, co obecnie robi Unia Europejska, usiłowało zrobić wiele dyktatur. 

- W historii tak wiele dyktatur usiłowało zrobić to samo. Pomyślmy o Napoleonie, o dyktaturze nazistowskiej, komunistycznej. Jest to pewna moda. Laicyzm rozpuszczony w wodzie destylowanej. To się nie sprawdziło w historii. Skłania mnie to do refleksji nad Unią Europejską, która, jak sądzę, jest konieczna. UE musi powrócić do ideałów ojców-założycieli

- podkreślił papież.

Franciszek dodał, że Unia Europejska musi uważać, by "nie stać się narzędziem ideologicznych kolonizacji".

- Mogłoby to doprowadzić do podziałów między krajami i upadku UE. UE musi respektować każdy kraj z jego wewnętrzną strukturą, musi respektować różnorodność krajów, a nie je ujednolicać - zaznaczył Ojciec Święty.

 

Podobnie brzmiące stanowisko zawarte zostało we wspólnym komunikacie liderów europejskich partii konserwatywnych wydanym po weekendowym szczycie Warsaw Summit. Uczestnicy spotkania podkreślili, że instytucje europejskie "nie mogą być narzędziem inżynierii społecznej dla stworzenia nowego europejskiego narodu".

- Taką inżynierią społeczną jest, między innymi, ideologiczna operacja na języku, która zmierza do oderwania człowieka od kultury i dziedzictwa, jak na przykład dążenie przez Komisję Europejską do usunięcia z przestrzeni publicznej nazwy "Boże Narodzenie" - napisali liderzy konserwatywnych ugrupowań.

 

 Źródło: Twitter.com, pap, niezalezna.pl

Michał Dzierżak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo