Szukają polskiego Szekspira. Znaleźli?

Małgorzata Czerwień zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii młodzieżowej 18. Ogólnopolskiego Konkursu Dla Młodych Dramatopisarzy i Dramatopisarek "Szukamy Polskiego Szekspira", który w sobotę rozstrzygnięto w Bydgoszczy. W konkursie brały też udział dzieci.

Facebook/Ogólnopolski Konkurs "Szukamy Polskiego Szekspira"

Konkurs odbył się w dwóch kategoriach - młodzieżowej (16-21 lat) i dziecięcej (12-15). Sztuki młodych autorów oceniało jury w składzie: Adam Biernacki, Magdalena Fertacz i Daria Sobik.

Czerwień otrzymała pierwszą nagrodę wśród młodzieży za "dojmujące świadectwo wielu pokoleń kobiet, w którym osobiste staje się uniwersalne, za wrażliwość poetycką, szczerość i autentyczność" w sztuce "I lubię z Tobą tańczyć".

Drugą nagrodę w tej kategorii przyznano Błażejowi Szymańskiemu za "twórcze zderzenie poetyckiego języka, przenikliwej analizy społeczno–politycznej i bezkompromisowo osobistego doświadczania świata" w sztuce "Unmuted", a trzecią - Karolinie Zdunek za "za wysokie umiejętności storytellingu, językową spójność i ponadprzeciętne posługiwanie się metaforą" w sztuce "Kluczenie".

W kategorii dziecięcej pierwszej nagrody nie przyznano. Druga nagroda przypadła Dawidowi Sobkiewiczowi "za niezwykłą czułość i wrażliwość w tworzeniu pełnokrwistej postaci scenicznej" w sztuce "Listy z Anzio", a trzecia - Klarze Straszak za "pełną humoru dziecięcą wizję świata postapokalipsy" w sztuce "Planeta". Wyróżniono też Blankę Ciborowską za "robiący wrażenie wiedzą historyczną i sprawnością językową" tekst "Bo tak serce kazało".

Organizatorami konkursu "Szukamy Polskiego Szekspira" był Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy i Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Werdykt jury ogłoszono w ostatnim dniu 20. Festiwalu Prapremier "Odzyskiwanie", którego gospodarzem była bydgoska scena.

Na tegoroczny konkurs "Szukamy Polskiego Szekspira" wypłynęło 68 zgłoszeń autorów z 45 miast - w kategorii dziecięcej 26 i młodzieżowej 42. Zgodnie z regulaminem sztuki miały mieć formę monodramu, inspirowanego hasłem "Głos ludzki". 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo