Z OSTATNIEJ CHWILI

Prezes PiS: 14. emeryturę chcemy zmienić w trwałe świadczenie, wypłacane co roku • • •

Wrocławskie pogotowie ma ręce pełne roboty

W listopadzie 2021 r. Dyspozytornia Medyczna we Wrocławiu przyjęła blisko 30 tys. zgłoszeń na numer alarmowy, z czego ponad 15 tys. razy do zgłoszenia wysyłane były zespoły ratownictwa medycznego. Do chorych na COVID-19 było 1,7 tys. wyjazdów.

Karol Szadkowski (AMZ Kutno), CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Michał Nowakowski poinformował w komunikacie, że Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu - największa jednostka pogotowia na Dolnym Śląsku - realizuje całodobowo bardzo dużą liczbę interwencji.

We Wrocławiu zabezpiecza ponad 1,2 mln osób. Pogotowie dociera do każdego przyjętego przez dyspozytora medycznego zgłoszenia.

"Przykładowo w miniony weekend dyspozytornia odebrała ponad 3,2 tys. połączeń na numer alarmowy, z czego do ponad 1,6 tys. zgłoszeń dyspozytor wysyłał zespoły ratownictwa medycznego. W listopadzie br., Dyspozytornia Medyczna we Wrocławiu przyjęła blisko 30 tys. zgłoszeń na numer alarmowy, z czego ponad 15 tys. razy do zgłoszenia wysyłane były zespoły. Uśredniając, w ciągu każdej doby dyspozytornia przyjmowała blisko tysiąc zgłoszeń i ponad 500 razy wysyłała do interwencji zespoły"

- napisano w komunikacie.

W listopadzie br., wraz ze wzrostem zakażeń koronawirusem w czwartej fali pandemii, pogotowie ratunkowe wykonało ponad 1,7 tys. wyjazdów do pacjentów z rozpoznaniem COVID-19.

"Wzmożona liczba interwencji covidowych, po ich zakończeniu wymaga procedury dekontaminacji ambulansów. Zespoły ratownictwa medycznego (ZRM) mogą mieć również wydłużone czasy oczekiwania na SOR-ach, kiedy czekają na przekazanie pacjenta na odział ratunkowy szpitala. Natomiast drugą kwestią są tzw. zgłoszenia oczekujące. Dyspozytor, na podstawie pilności zgłoszeń, kieruje ZRM w priorytetowej kolejności do interwencji ratujących życie"

- czytamy w komunikacie.

Rzecznik dodał, że gdy brakuje wolnych karetek, w sytuacjach nagłych - np. zagrożenia życia - dysponowane są zespoły Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lub zastępy straży pożarnej, które współpracują z pogotowiem w kwestii pierwszej pomocy medycznej.

Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu w swojej strukturze posiada Dyspozytornię Medyczną zlokalizowaną we Wrocławiu przy ul. Strzegomskiej, która przyjmuje zgłoszenia do nagłych zdarzeń medycznych z obszaru działania zespołów ratownictwa medycznego, których dysponentem jest Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu. Jego obszar działania obejmuje powiaty: wrocławski, milicki, oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki i wołowski oraz zgłoszenia z powiatów: oleśnickiego, ząbkowickiego, kłodzkiego, dzierżoniowskiego, świdnickiego i wałbrzyskiego. Dyspozytornia Medyczna we Wrocławiu dysponuje 72 zespołami ratownictwa medycznego. To 17 zespołów specjalistycznych "S" oraz 55 zespołów podstawowych "P".

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo