Piaskowanie zębów – czy jest skuteczne?

Piaskowanie zębów, obok wybielania zębów iskalingu, to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów zachowawczych i pielęgnacyjnych przeprowadzanych w gabinetach dentystycznych. Obok efektów estetycznych piaskowanie zębów to również ważny element profilaktyki próchnicy, paradontozy oraz innych schorzeń w obrębie przyzębia. Na czym polega zabieg piaskowania zębów? Kto i kiedy powinien zdecydować się na piaskowanie zębów?

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@ShinyDiamond

Piaskowanie zębów – na czym polega zabieg?

Piaskowanie zębów to nieinwazyjny i prosty zabieg stomatologiczny, przeprowadzany w celu poprawienia stanu higieny jamy ustnej. Sama procedura piaskowania opiera się na oczyszczeniu zębów ze zgromadzonego kamienia oraz osadu przy zastosowaniu odpowiedniej zawiesiny, zawierającej drobinki substancji czyszczącej. Właśnie te drobiny nazywa się piaskiem stomatologicznym, które w swoim składzie cząsteczki wodorowęglanu sodu. Są zwarte i wystarczająco twarde, dlatego wykorzystuje się je do pozbycia się osadu nazębnego na tyle delikatnie, aby nie uszkodzić szkliwa zębów. W skrócie można stwierdzić, że zabieg piaskowania zębów jest stosowany do oczyszczania zębów w miejscach trudno dostępnych i zabrudzonych, do których zwykła szczoteczka do zębów nie dotrze.  

Po co wykonuje się piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg oczyszczający, któremu często towarzyszy skaling - oczyszczanie zębów z kamienia ultradźwiękami. Zabieg piaskowania zębów ma za zadanie dotrzeć do trudno dostępnych i brudnych miejsc, do których zwykła szczoteczka do zębów nie dotrze. Zabieg zapewnia nam pozbycie się przebarwień oraz zapobiega rozwojowi bakterii w trudno dostępnych miejscach. Najczęściej wykonywany jest podczas profilaktycznej konsultacji u stomatologa, gdy na zębach widoczny jest osad czy kamień. Wiele osób wykonuje piaskowanie zębów jako przygotowanie do zabiegu wybielania zębów czy skalingu.

Zabieg piaskowania zębów uważa się także za jeden z kluczowych elementów higienizacji zębów, czyli całościowej procedury stomatologicznego czyszczenia jamy ustnej. Pierwszym etapem jest usunięcie kamienia, piaskowanie, polerowanie oraz na końcowym etapie fluoryzacja, jako dodatkowe zabezpieczenie przed próchnicą. 

Piaskowanie zębów - kiedy warto wykonać?

Piaskowanie zębów szczególnie polecane jest osobom, które są narażone na odkładanie się osadu i kamienia na zębach oraz w konsekwencji przebarwienia płytki nazębnej. Zabieg zaleca się osobom, które:

 • piją dużo kawy i/lub herbaty lub często sięgają po czerwone wino;
 • palą papierosy;
 • cierpią na wadę zgryzu nazywaną stłoczeniem zębów;
 • noszą aparat ortodontyczny;
 • przygotowują się do zabiegu wybielania zębów, co wzmocni i utrwali efekt wybielania.

Piaskowanie zębów - jak często wykonywać zabieg?

W celu uzyskania trwałego i jak najlepszego efektu, warto wiedzieć, jak często powtarzać zabieg piaskowania zębów. Zabieg warto powtarzać co około 6 miesięcy, w celu zapobiegania paradontozie, próchnicy czy innym chorobom przyzębia. Częstsze wykonywanie piaskowania poleca się osobom, które nałogowo palą papierosy, nadużywają picia kawy czy herbaty. W takich przypadkach częstotliwość piaskowania wynosi około 3 miesiące. Takie regularne powtarzanie zabiegów pozwoli na skuteczne usunięcie przebarwień i usunięcie osadów na zębach.

Piaskowanie zębów – ile trwa

Piaskowanie zębów to zabieg, który jest bezbolesny i szybki. Często wykonuje się go w czasie rutynowej wizyty u stomatologa. Sam zabieg przeciętnie trwa około 20-30 minut, i wykonywany jest przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Czy piaskowanie zębów boli? Mimo, że sam zabieg jest stosunkowo bezbolesny to część pacjentów po zabiegu może odczuwać nadmierną wrażliwość zębów czy podrażnienie dziąseł, natomiast nie jest to efekty długotrwały.

Piaskowanie zębów – zalecenia po zabiegu

Piaskowanie zębów, podobnie jak wybielanie zębów, daje natychmiastowy efekt odświeżonych zębów. Natomiast o długotrwały efekt należy zadbać także po wykonanym zabiegu. Sumienność pacjenta będzie sukcesem do zachowania bielszych i zdrowszych zębów.

Bezpośrednio po zabiegu piaskowania zębów, przez około 2-3 godziny, nie poleca się spożywania posiłków czy napojów. Ponadto należy unikać pokarmów silnie barwiących, jak: 

 • buraki;
 • jagody;
 • szpinak;
 • kawa;
 • wino;
 • herbata.

Jeśli chcemy zachować dany efekt to również do 24 godzin po zabiegu warto unikać produktów i napojów silnie barwiących. Dodatkowo warto pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej. Po każdym posiłku zaleca się mycie zębów przez 2-3 minuty, stosowanie nici dentystycznych i płukanek do jamy ustnej.

 

Źródło: medonet.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo