WOT rośnie w siłę. Ponad 40 nowych żołnierzy

W niedzielę w Jarosławiu odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty wypowiedziało 42 ochotników – poinformował rzecznik prasowy brygady kpt. Witold Sura.

Jan Sroda/Gazeta Polska

Wojskowy dodał, że wśród przysięgających było 12 kobiet. „Nasza brygadę zasiliło wielu ciekawych ludzi, między innymi pracownicy administracyjni, informatycy, medycy, prowadzący działalność gospodarczą, nauczyciele, studenci i uczniowie” – wymienił kpt. Sura.

Niedzielna uroczystość odbyła się na Rynku w Jarosławiu. Żołnierze przysięgali na sztandar podkarpackiej brygady, a przysięgę od nowych żołnierzy odebrał płk Michał Małyska - dowódca podkarpackich terytorialsów.

W trakcie uroczystości odczytany został list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który podkreślił w nim, że przysięga wojskowa to początek „zaszczytnej służby Ojczyźnie w Wojsku Polskim”.

- "To ważne i odpowiedzialne zadanie, wymagające wytrwałości, hartu ducha oraz gotowości do poświęceń. Jesteście żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej – formacji wojskowej, która w praktyce, w działaniu potwierdza swoją wartość. Terytorialsi wspierają dziś Straż Graniczną, policję oraz wojska operacyjne w obronie naszej wschodniej granicy. Służą pomocą społeczności z terenów przygranicznych. Dbają o bezpieczeństwo Polski. Skutecznie i z poświęceniem realizują zadania, do których zostali powołani

- napisał szef resortu obrony.

Z kolei płk Małyska, zwracając się do nowych żołnierzy zaznaczył, że po zaprzysiężeniu będą tymi, „którzy nie bacząc na okoliczności stają pomiędzy narodem, a zagrożeniem”.

- „To od dziś będziecie pełnoprawnymi żołnierzami Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, na których spoczywać będzie odpowiedzialność za bezpieczeństwo i obronę własnego kraju”

- powiedział dowódca podkarpackiej brygady.

Przysięga, która odbyła się w niedzielę w Jarosławiu była uwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się w Dębicy. Żołnierze uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.

Cały cykl szkolenia terytorialsów trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi sześć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku i Przemyślu. 

 

Źródło: PAP, Niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo