Koncert zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego w Brukseli. „Muzyka Chopina nigdy się nie nudzi"

W dniu dzisiejszym w Pałacu Sztuk Pięknych w Brukseli BOZAR odbył się koncert Laureata 1. Nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Bruce’a (Xiaoyu) Liu. "Muzyka Chopina nigdy się nie nudzi" - powiedział w wywiadzie pianista.

Bruce (Xiaoyu) Liu
Zrzut ekranu / https://www.youtube.com/watch?v=0ev9NzuZBlg

"Za każdym razem wykonuję ją z inną orkiestrą, w innej sali, z innym dyrygentem, na innym fortepianie… Wszystko się zmienia. Ktoś powiedział kiedyś, że jedyną rzeczą, która nas łączy, jest zmienność. I właśnie ta zmienność zawsze mnie inspiruje. Muzyka Chopina w ten trend się wpisuje, gdyż istnieją nieskończone sposoby jej interpretowania oraz wykonywania. Odbiorcy zawsze można zaoferować coś nowego. Gdy mówimy o klasyce, szczególnie ważne jest to, by stale się rozwijać. Ta muzyka jest słuchaczom niezwykle bliska i dlatego też za każdym razem dostarcza im tak wielu wzruszeń"

- powiedział artysta w wywiadzie udzielonym dla BOZAR.

Koncert został zorganizowany przez BOZAR przy współudziale Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Instytutu Polskiego w Brukseli. Odbył się w ramach cyklu "BOZAR Next Generation", który od 25 lat przedstawia publiczności belgijskiej oraz międzynarodowej najbardziej obiecujących, młodych muzyków w świecie.

Na fortepianie Fazioli – instrumencie tej samej marki, jak ten, na którym koncertował podczas swego zwycięskiego wykonania w Warszawie, Bruce (Xiaoyu) Liu zagrał w Brukseli utwory: Rondo a la mazur F-dur op. 5, Balladę nr 2 F-dur op. 38, II Sonatę fortepianową b-moll op.35, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22.

Kim jest Bruce (Xiaoyu) Liu?

W październiku Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zajął pierwsze miejsce w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Pianista urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertów z China NCPA Orchestra.

Ostatnio odbył też dwa tournées po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

Kanadyjski pianista odnajduje w muzyce Fryderyka Chopina wiele radości.

"Oczywiście wiem, że towarzyszył mu smutek, tęsknota za krajem, cierpienie, ale grając jego muzykę – może dlatego, że sam jestem wesołym, szczęśliwym człowiekiem - staram się przekazać radość, która uważam, że tam jest. Chopin był też szczęśliwy, był normalnym człowiekiem, towarzyszyły mu różne emocje. Próbuję czasem być trochę dramatyczny, ale pandemia wprowadziła tak wiele dramatyzmu do naszego życia, że potrzebujemy teraz trochę zabawy"

– uważa Bruce Liu.

Pytany o gusta muzyczne poza muzyką klasyczną wymienił jazz.

"Jazzowa improwizacja muzyki Chopina? To fajny pomysł na przyszłość. Chciałbym umieć improwizować, ale czuję, że to jeszcze nie mój talent"

– powiedział.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo