Od nas zależy pogoda ducha i poczucie szczęścia

By być pogodnym i szczęśliwym nie potrzeba zbyt wiele. Wszystko to zależy od naszego wewnętrznego nastawienia i sposobu postrzegania rzeczywistości. „Do tego, by żyć szczęśliwie, nie potrzeba wielkiego zasobu środków. Każdy jest w stanie uczynić siebie szczęśliwym”. Seneka, O pocieszeniu do matki Helwii.

ddimitrova

Wrodzona zdolność do bycia pogodnym zależy od tego, co myślimy i od naszych wyobrażeń. Trudne i uciążliwe jest życie nieszczęśliwe. Jaskrawą nieprawdą jest przekonanie, jakoby do szczęścia konieczne było spełnienie wielkiej ilości warunków i wymagań. Kto sporządził długą listę warunków, potrzebnych do szczęścia, ten sam sobie stworzył problem.
„O tym zawsze pamiętaj, że szczęście życia zawisło od niewielkiej liczby warunków”. Marek Aureliusz, Rozmyślania.

Bogactwo, władza, uznanie, seks, doskonałe zdrowie i wygląd, osiąganie sukcesu w każdej dziedzinie życia. Żadna z tych rzeczy nie jest konieczna do szczęścia ani do dobrego życia, a część z nich wręcz przeszkadza w ich osiągnięciu. 
Mamy skłonność do tego, żeby zbyt łatwo przyjmować jako ważne zbędne potrzeby i nadmierne  wymagania. Najczęściej pod wpływem reklam rozmaitych luksusowych przedmiotów, stwierdzamy, że bez ich posiadania nie możemy już być szczęśliwi. Uczepieni takich wyobrażeń, podążamy za nimi ślepo w żaden sposób ich nie kwestionując. 

Jak temu zaradzić? Krytycznie podchodzić do wszystkich wyobrażeń pozornie niezbędnych do szczęścia. Powinniśmy kilka razy dobrze się zastanowić, za nim uznamy, że coś jest nam naprawdę potrzebne. 
„Rozum może na mocy przyrodzonej siły w sposób dowolny wszelką przezwyciężyć przeszkodę. Mając zaś przed oczyma tę łatwość, z jaką rozum tak się we wszystkim porusza, jak ogień w górę, kamień w dół, a walec po pochyłości, niczego więcej nie pożądaj”. Marek Aureliusz, Rozmyślania.

Urodzić się człowiekiem to znaczy urodzić się do szczęścia i do dobrego życia. Skoro jest to takie łatwe czemu aż tak wielu jest zgorzkniałych, narzekających i narzekających. Przez lenistwo, niewłaściwe wybory w życiu, nie rozwinęliśmy tej zdolności, pozwoliliśmy, by pozostała ona w zarodku. 
Jeśli zaniedbamy ten dar, jeśli będziemy żyli, myśleli i działali na oślep, jeśli będziemy płynąć z prądem, a nie tam, gdzie jest nasz cel, jeśli nasze życie będzie niczym chorągiewka na wietrze – wówczas zmarnujemy tę wrodzoną zdolność.
„Zawsze masz możność żyć szczęśliwie, jeśli pójdziesz dobrą drogą i zechcesz dobrze myśleć”. Marek Aureliusz, Rozmyślania.

„Łatwa jest droga do życia szczęśliwego. Wejdźcie tylko na nią z dobrą nadzieją […]. Co większy sprawia wypoczynek niż pokój ducha, co większe umęczenie niż gniew? Co więcej przynosi odetchnienia niż łagodność, co więcej zajęcia niż okrucieństwo? […] Pielęgnowanie wszelkiej cnoty nie sprawia trudności”. Seneka, O gniewie.

Motywem napisania przez Marka Aureliusza Rozmyślań była potrzeba by zawsze w chwili zwątpienia móc sobie przypomnieć i odświeżyć stoickie zasady.

„Człowiekowi przepojonemu zasadami prawdziwymi wystarczy zdanie bardzo krótkie i bardzo znane, by go znowu natchnąć pogodą ducha i spokojem”. Marek Aureliusz, Rozmyślania.

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Od nas zależy pogoda ducha i poczucie szczęścia

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo