Prezydent z wizytą w Katarze. Dalsza współpraca bardzo prawdopodobna! „Polska ma dużo do zaoferowania"

W dniu dzisiejszym prezydent Andrzej Duda spotkał się z emirem Kataru szejkiem Tamimem Hamadem as-Sanim, a także premierem tego kraju szejkiem Chalidem as-Sanim. Spotkanie odbyło się w Dosze. Głównym celem wizyty prezydenta jest ustalenie długoterminowych zasad współpracy w dziedzinie energetyki.

twitter.com/prezydentpl

O wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Katarze, poinformowała Kancelaria Prezydenta na Twitterze.

Poruszone zostaną istotne kwestie

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch informował wcześniej, że rozmowy z katarskimi władzami dotyczyć będą przede wszystkim współpracy w dziedzinie energetyki.

"Katar jest największym producentem gazu LNG na świecie i jest z naszego punktu widzenia przyszłościowo jednym z najważniejszych partnerów w tej sferze"

– mówił Kumoch.

"Od samego początku mojej prezydentury, jako jeden z priorytetów aktywności międzynarodowej uznałem promowanie polskich interesów ekonomicznych na świecie oraz poszukiwanie synergii gospodarczych pomiędzy rynkiem PL a rynkami naszych zaufanych partnerów."

- powiedział prezydent.

Polski prezydent przyznał, że na przestrzeni ostatniej dekady, stosunki polsko-katarskie nabrały znaczenia strategicznego.

"Stosunki polsko-katarskie w ciągu ostatniej dekady nabrały strategicznego znaczenia. Od 2009 r. łączy nas długoterminowy kontrakt na zakup katarskiego gazu skroplonego, który jest odbierany w Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego."

- oznajmił Andrzej Duda.

Czy są szanse na współpracę?

Andrzej Duda wyraził zainteresowanie rozwijanie współpracy z Katarem, nie tylko w zakresie energetycznym, ale również w innych obszarach gospodarki.

"Obok sektora energetycznego dostrzegam szanse na rozwijanie współpracy w innych obszarach gospodarki. Jesteśmy zainteresowani dalszym wzmacnianiem naszych relacji w oparciu o znaczny potencjał po obu stronach."

- powiedział.

"Zależy mi na wielowymiarowym rozwoju naszych relacji gospodarczych, nieograniczającym się jedynie do wymiany handlowej, ale obejmującym także bardziej zaawansowane formy współpracy w zakresie inwestycji, nauki, technologii czy finansów."

- kontynuował prezydent.

Polski prezydent zaproponował, że Polska w ramach współpracy polsko-katarskiej, mogłaby zaoferować m.in. produkty żywnościowe wysokiej jakości.

"Oprócz lotnictwa, energetyki, czy też sektora teleinformatycznego, obiecującym obszarem współpracy jest sektor rolno-spożywczy. Polska może zaoferować wysokiej jakości produkty żywnościowe i innowacyjne rozwiązania technologiczne."

- oznajmił Andrzej Duda.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, twitter.com

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo