Partnerka białoruskiego blogera w tarapatach. Grozi jej więzienie

Jak podaje rosyjska redakcja BBC News, aresztowanej na Białorusi Sofii Sapiega, partnerce opozycyjnego blogera Ramana Pratasiewicza, grozi sześć lat pozbawienia wolności. Według źródeł BBC kobiecie, będącej obywatelką Rosji, przedstawiono końcowe zarzuty.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Jej sprawa karna wkrótce zostanie przekazana do sądu w Mińsku. Dopiero po wyroku Sapiega może zostać przekazana do Rosji w drodze ekstradycji.

Jak poinformowały źródła BBC, zarzuty wobec 23-letniej Sofii Sapiega dotyczą artykułu kodeksu karnego mówiącego o rozniecaniu wrogości. Najniższy możliwy wyrok to sześć lat pozbawienia wolności.

"Sapiega jest w złym stanie psychicznym i cierpi na bezsenność"

- przekazały źródła.

Od 20 października dziewczyna jest w areszcie domowym w mieszkaniu jej rodziców w Lidze na Białorusi. Od połowy października rodzice nie mają z nią kontaktu. We wrześniu przedłużono jej areszt do 25 grudnia br.

Źródła cytowane przez BBC nie wiedzą przy tym, gdzie znajduje się Pratasiewicz.

Sapiega i Pratasiewicz zostali zatrzymani po przymusowym lądowaniu w Mińsku samolotu linii Ryanair, którym lecieli z Aten do Wilna 23 maja. Przymusowe lądowanie samolotu stało zaostrzenia sankcji nałożonych na Białoruś.

Pratasiewicz to były współredaktor kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za "ekstremistyczny". Jego samego władze nazywały wcześniej "terrorystą". Już po aresztowaniu bloger wystąpił kilkukrotnie w mediach państwowych, przyznając się do winy i błędów, a także krytykując dawnych współpracowników z kręgów opozycyjnych.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

az
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo