Formuła 1: Verstappen w Grand Prix Arabii Saudyjskiej może odebrać mistrzostwo Hamiltonowi

Holender Max Verstappen (Red Bull) może już w niedzielę zostać mistrzem świata Formuły 1. Wszystko zależy od wyniku przedostatniej rundy cyklu, której gospodarzem będzie Dżudda. Jeśli rozstrzygnięcia nie zapadną, decydujące będzie Grand Prix Abu Zabi 12 grudnia.

Max Verstappen jest blisko tytułu najlepszego kierowcy Formuły 1
fot. twitter.com/Max33Verstappen

Max Verstappen zgromadził 351,5 punktu, natomiast broniący tytułu Brytyjczyk Lewis Hamilton (Mercedes) ma 343,5. Pozostali kierowcy nie liczą się już w walce o mistrzostwo. W niedzielę do zgarnięcia jest maksymalnie 26 punktów - 25 za pierwsze miejsce i ewentualnie jeden za najszybsze okrążenie (ten punkt nie jest przyznawany kierowcom, którzy zakończą rywalizacje na 11. miejscu lub niżej).

Max Verstappen miał pecha w kwalifikacjach, ale wciąż jest blisko mistrzostwa

Drugie miejsce premiowane jest 18 punktami, trzecie - 15, a kolejne: 12, 10, 8, 6, 4, 2 i za 10. lokatę - jeden. Pozostali zawodnicy nie punktują. Verstappen zostanie mistrzem, jeśli: wygra i będzie miał najszybsze okrążenie, a Hamilton nie zmieści się w czołowej piątce; wygra bez najszybszego okrążenia, a Brytyjczyka zabraknie w czołowej szóstce; zajmie drugie miejsce z najszybszym okrążeniem, a Hamilton będzie 10. lub niżej; lub jeśli zajmie drugie miejsce bez najszybszego okrążenia, a Hamilton będzie poza czołową dziesiątką.

Jeśli Holender zajmie trzecią lub niższą pozycję, wówczas żadne rozstrzygnięcie nie zapadnie, niezależnie od wyniku siedmiokrotnego mistrza świata. W przypadku zwycięstwa i najlepszego czasu okrążenia Hamiltona to Brytyjczyk obejmie prowadzenie w cyklu, chyba że Verstappen będzie drugi. W takim przypadku obaj kierowcy będą mieć jednakową liczbę punktów, ale Holender będzie sklasyfikowany wyżej, ponieważ wygrał większą liczbę wyścigów (9:8).

Inne scenariusze oznaczać będą zmianę na pozycji lidera i prowadzenie Hamiltona przed decydującą rundą MŚ w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Do tej pory w sięgającej 1950 roku historii F1 14-krotnie zdarzyło się, że mistrza wyłonił przedostatni wyścig w sezonie. Najwięcej - 29 razy - najważniejszej rozstrzygnięcie zapadło w ostatnim starcie. Przed rokiem Hamilton tytuł zapewnił sobie cztery wyścigi przed końcem rywalizacji.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Max Verstappen #Formuła 1 #Lewis Hamilton

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo