„Niszczyli zapory na granicy z Polską". Straż Graniczna o dywersyjnych działaniach białoruskich służb

- Służby białoruskie prowadziły na granicy z Polską działania dywersyjne. W okolicach Michałowa wielokrotnie niszczyły zaporę techniczną znajdująca się w pasie granicznym – takie informacje przekazała w dniu dzisiejszym rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.

twitter.com/@Straz_Graniczna

Na odcinku ochranianym przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z placówki w Michałowie, w piątek, od godziny 17:00 Białorusini podchodzili i przecinali concertinę. Kiedy polscy pogranicznicy naprawiali zaporę, byli oślepiani przez służby białoruskie laserami i światłami stroboskopowymi. Tego typu działania powtórzyły się aż sześciokrotnie w ciągu kilku godzin. 

"Nie zauważyliśmy migrantów, którzy mieli by przejść przez uszkodzoną zaporę na teren Polski. Były to działania dywersyjne ze strony białoruskiej"

– powiedziała por. Michalska.

Nielegalna migracja - kolejne próby

Natomiast na odcinku w okolicach Czeremchy ok. godz. 18:00 na stronę polską przeszło 40 cudzoziemców. Wcześniej została przecięta zapora techniczna z drutu żyletkowego.

"Nielegalni migranci zostali jednak zatrzymani przez polskie służby i zawróceni do linii granicznej"

– zapewniła rzecznik.

Minionej doby doszło łącznie do 62 prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej.

Anna Michalska przekazała również, że zatrzymano 4 osoby za pomocnictwo: 2 obywateli Ukrainy, jednego obywatele Afganistanu oraz jednego obywatela Polski.

"Polak, mieszkaniec województwa podlaskiego, przewoził czterech obywateli Syrii"

– powiedziała.

W ręce polskich służb wpadli również obywatel Ukrainy i Afganistanu. Zostali oni zatrzymani w pobliżu granicy litewskiej, kiedy przewozili kilku cudzoziemców. Zatrzymany Afgańczyk, który brał udział w przerzucie migrantów, przebywał legalnie w Polsce. 

O zatrzymaniu kolejnego obywatela Ukrainy za przemyt ludzi, rzecznik nie przekazała szczegółowych informacji.

Zakaz przebywania

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku – 17,5 tys., wrześniu – 7,7 tys., sierpniu – 3,5 tys. 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada. 

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. 

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP, tvp.info

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo