Finlandia: Aresztowano pięć osób podejrzewanych o terroryzm

Sąd w Finlandii zdecydował w piątek o aresztowaniu pięciu mężczyzn narodowości fińskiej, w wieku około 25 lat, w związku z podejrzeniem prowadzenia przez nich działalności terrorystycznej.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Mężczyźni, związani ze skrajnie prawicową ideologią antypaństwową, zostali ujęci podczas operacji służb na początku tygodnia w jednej z miejscowości w południowo-zachodniej Finlandii (ok. 90 km na północny zachód od Tampere). W piątek sąd rejonowy wydał postanowienie o ich aresztowaniu.

W związku z prowadzonym dochodzeniem skonfiskowano m.in. broń palną, amunicję oraz środki wybuchowe – podała policja podczas zorganizowanej w piątek wieczorem konferencji prasowej.

Według służb nie ma obecnie niebezpieczeństwa, związanego z ich działalnością, a poziom zagrożenia terrorystycznego pozostaje w kraju na dotychczasowym poziomie (tj. drugim – podwyższonym w czterostopniowej skali).

Pierwszy raz w Finlandii – podkreśliła policja – podejrzenie popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym ma związek z prawicowym ruchem ekstremistycznym. Zatrzymani – wyjaśnili śledczy – nie są jednak związani z neonazistowskim oddziałem Nordyckiego Ruchu Oporu (PVL), który wyrokiem Sądu Najwyższego z 2020 r. został w Finlandii zdelegalizowany.

Śledztwo prowadzone jest we współpracy ze specjalną służbą policyjną odpowiedzialną za bezpieczeństwo wewnętrzne (Supo) i Europolem.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Finlandia #terroryzm

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo