Sakiewicz: W dziennikarstwie trzeba codziennie „kończyć studia”

"Nie ma w zasadzie czegoś takiego jak dziennikarstwo polityczne i niepolityczne. Polityka wchodzi w różne dziedziny życia, tak jak różne dziedziny życia wchodzą w politykę" - mówił młodym adeptom dziennikarstwa Tomasz Sakiewicz na konferencji Media Student zorganizowanej przez Niezależny Miesięcznik Studentów "Magiel". Przyznał też, że dziennikarstwo jest na tyle specyficzną pracą, że trzeba w niej wręcz codziennie "kończyć studia" - poszukując informacji na nowe tematy.

facebook.com/MediaStudent

Pomimo takiego postawienia sprawy, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" pytany był przez słuchaczy wykładu m.in. o to jak rozpoznać dobrego dziennikarza politycznego i jakie musi mieć cechy.

Jest tak, że jeśli ktoś bierze się za zawód i nie jest przygotowany, to powinien się zająć czymś innym, bo widać to go nie interesuje. W dziennikarstwie jakimkolwiek, ale szczególnie w polityce, gdzie szybkość zmian jest dynamiczna, w zasadzie codziennie trzeba "kończyć studia". Mam takie poczucie, że jak bierzemy się za jakiś temat, czy sam go piszę, to gdybym wziął jedną książkę i zapoznał się z tematem, to nic bym nie wiedział. Znałbym poglądy autora książki, czy tekstu na jakąś sprawę, ale nie miałbym poczucia, że mam wiedzę na ten temat

- mówił Tomasz Sakiewcz.

Trzeba w błyskawiczny sposób pozyskać ile się da wiedzy z różnych źródeł i wiedzieć, jaki jest dystans do tych źródeł. Bo jedne są bardziej wiarygodne, drugie mniej, jedne oceniają rzeczywistość, drugie informują. Bez znajomości dystansu autora do tego, co opisuje, bardzo trudno jest ocenić źródło. Dlatego bardziej szanuję dziennikarzy, którzy jednak deklarują swoje poglądy i próbują być bezstronni, niż takich, co mówią, że są bezstronni. Tym w ogóle nie ufam. Jeśli ktoś uważa, że urodził się i umrze bez żadnych poglądów, to albo jest kretynem, albo oszukuje

- dodał Sakiewicz.

Dziennikarz pytany był także o to, na ile poglądy poszczególnych redaktorów powinny przekładać się jego zdaniem, na ich działalność zawodową. "To są dwie różne rzeczy. Niezależność polega na tym, że można mieć pogląd, można postępować zgodnie z etyką. Nie ma jednej reguły na niezależność" - przyznał  Tomasz Sakiewicz.

Konferencja Media Student organizowana jest od 2004 roku przez Niezależny Miesięcznik Studentów "Magiel". Stołeczni studenci postanowili wówczas spróbować zadbać o podnoszenie jakości nauczania oraz zintegrowanie środowiska mediów uniwersyteckich. Na wykłady zapraszani są najbardziej znani i cenieni dziennikarze w Polsce. 

W tegorocznej edycji biorą udział dziennikarze reprezentujący różne redakcje i światopoglądy: Tomasz Sakiewicz, Krzysztof Ziemiec, Dariusz Rosiak, Dominika Sitnicka, Tomasz Raczek, Janusz Schwertner, Renata Kim i Mateusz Święcicki. Zapisy poprzednich spotkań dostępne są tutaj.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, Konferencja Media Student

#Konferencja Media Student #dziennikarstwo polityczne #Tomasz Sakiewicz

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo