Linienie. Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa?

To, jak nasi czworonożni przyjaciele imponują, w dużej mierze zależy od stanu sierści. Niezależnie od tego czy sierść jest ciemna czy jasna, długo czy krótkowłosa, kudłata czy gładka - linienie jest problemem spotykanym nad wyraz często. Jakie są przyczyny linienia? Wypadanie sierści u psa - kiedy powinno niepokoić?

Wypadanie sierści u psa to powszechny problem dermtologiczny. Każdy właściciel oczekuje, że jego pies będzie zdrowy, miał piękną i błyszczącą sierść, lśniące i miłe w dotyku futerko, zachęcające do głaskania.

Co na wypadanie sierści u psa?

Jakie są przyczyny wypadania sierści u psa? Jedną z nich może być to, co dajemy pupilowi do jedzenia. Niezależnie od tego, czy pies je karmę niższej jakości, czy też sami dla niego gotujemy, warto dodawać codzienną dawkę suplementów witaminowo-mineralnych. To nie jedyny sposób na pozbycie się problemu, ale niewątpliwie warto od tego zacząć. Dobrze dobrany preparat pozwoli poprawić kondycję skóry i sierści psa.

Wypadająca sierść u psa może być pokłosiem zachowania, które wielu właścicieli psów postrzega jako pożądane. Chodzi o kąpiele. Konkretniej - zbyt częste kąpiele. Skóra codziennie pracuje, broni się i odżywia – stąd zbyt częste kąpiele, mogą usunąć warstwę ochronną, którą sobie wytworzyła. Stosujmy kąpiele tylko wtedy, kiedy psiak rzeczywiście tego potrzebuje – tzn. ma silny, nieprzyjemny zapach lub jeśli postanowił wytarzać się w czymś wyjątkowo aromatycznym.

Ponadto, należy pamiętać o dedykowanym dla psów szamponie. To o tyle istotne, że skóra psa ma inne pH niż skóra u ludzi.

Spośród innych przyczyn wypadania sierści psa wymienić warto:

 • Alergie - objawem może być np. bardzo silny świąd skóry, który powoduje, że pies drapiąc się – uszkadza sierść, co może prowadzić do jej wypadania.
 • Nieprawidłowa dieta - nadmierne linienie u psa bardzo często jest wynikiem niedożywienia lub niedoboru witamin oraz makro- i mikroelementów.
 • Choroby genetyczne lub uszkodzenia mechaniczne, którym najczęściej towarzyszy swędzenie.
 • Zatrucia pokarmowe - wypadanie sierści może być spowodowane zatruciem organizmu.
 • Zaburzenia hormonalne - przyczyną nadmiernego wypadania sierści u psa może być zarówno niedobór, jak również nadmiar hormonów (najczęściej tarczycowych, płciowych lub nadnerczowych).
 • Zaburzenia będące wynikiem natury psychicznej - nadpobudliwość psów i związane z nią np. wylizywanie sierści może prowadzić do łysienia pupili.
 • Niewłaściwa pielęgnacja związana ze zbyt rzadkim czesaniem i kąpaniem oraz korzystaniem z nieodpowiednich kosmetyków.

Wypadanie sierści u psa - choroba

Kiedy pies choruje, zwykle pogorszeniu ulega też kondycja skóry i sierści – organizm jest zajęty pokonywaniem problemu i nie ma już energii na utrzymanie skóry w należytym stanie. Pies poddany stresowi także zrzuca większe ilości sierści. To widać dokładnie przy okazji wizyty w gabinecie weterynarza.

Jeżeli poza nadmiernym wypadaniem sierści u psa widzimy zmiany na jego skórze, należy udać się do weterynarza w celu dalszej diagnostyki.

Z istotnych objawów wielu chorób wymienić należy:

 • krosty,
 • obrzęki,
 • zmiana koloru skóry na czerwony lub nawet czarny,
 • sączenie skóry.

Istotne dla postawienia diagnozy są też miejsca przerzedzeń sierści, ich symetria oraz obecność lub brak świądu.

Wypadanie sierści u psa może też być wynikiem pasożytów, infekcjami bakteryjnymi lub grzybiczymi, a część jest powodowana zaburzeniami gospodarki hormonalnej lub alergiami.

Co na wypadanie sierści? Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa?

Jeśli problem jest uciążliwy, warto skonsultować go z lekarzem weterynarii. Podobne objawy mogą mieć różną przyczynę. Słowem - leczenie każdej jednostki chorobowej jest inne.

Niezależnie od wyników diagnostyki, warto zadbać o odpowiednią dietę, a nawet dodać preparaty zawierające kwasy omega-3 i omega-6 lub mające w składzie witaminy i minerały takie jak: witaminy E, A, D3, witaminy z grupy B, biotyna, cynk.

 

Źródło: zooart.com.pl, vollmers.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo