Rzecznik TSUE wyraził opinię ws. Polski i Węgier. „Jest rażąco sprzeczna z naszą Konstytucją”

Opinia rzecznika TSUE nie tylko narusza traktaty, ale jest także rażąco sprzeczna z naszą Ustawą Zasadniczą. Ona nie mieści się w żadnych ramach traktatowych - takimi słowami poseł Jan Mosiński (PiS) skomentował w rozmowie z portalem Niezalezna.pl ocenę rzecznika generalnego TSUE. Eurourzędnik stwierdził, że należy oddalić skargi wniesione przez Węgry i Polskę, które dotyczą uzależnienia wypłat unijnych środków od przestrzegania zasad państwa prawnego.

Luxofluxo/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 [[File:Palais de la Cour de Justice CJEU July 2021 forecourt.jpg|Palais_de_la_Cour_de_Justice_CJEU_July_2021_forecourt]]

Aby możliwe było zastosowanie mechanizmu warunkowości, uzależniającego wypłatę unijnych środków od przestrzegania przez kraj członkowski zasad praworządności, Komisja Europejska musiała czekać na rozpatrzenie skarg przez TSUE.

W marcu br. dwa państwa członkowskie UE - Polska i Węgry - złożyły do TSUE skargę na wspomniany mechanizm warunkowości.

Dziś w swojej opinii rzecznik generalny TSUE, Manuel Campos Sanchez-Bordona stwierdził, że "należy oddalić skargi Polski i Węgier na system warunkowości".

"W ocenie rzecznika generalnego mechanizm rozporządzenia jest podobny do innych instrumentów warunkowości finansowej i wykonywania budżetu istniejących w rozmaitych dziedzinach prawa Unii, nie zaś do mechanizmu art. 7 TUE"

- czytamy w komunikacie TSUE.

Należy zaznaczyć, że opinia rzecznika generalnego nie jest jednoznaczna z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE. 

"Opinia rzecznika generalnego narusza traktaty"

Podczas rozmowy z posłem Janem Mosińskim (PiS) portal Niezalezna.pl poprosił o komentarz do treści opublikowanego w czwartek komunikatu sądu unijnego. 

- To jest na chwilę obecną stanowisko rzecznika generalnego, a nie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ale to też pokazuje niestety, że mamy w strukturach unijnych takie trendy pewnych koncepcji narzucania państwom, które weszły do Unii Europejskich w największym jej poszerzeniu – w 2004 roku. Można mówić również o narzucaniu pewnej woli interpretacji traktatów przez tych urzędników – takich jak rzecznik generalny

- powiedział Jan Mosiński.

Zdaniem posła PiS opinia rzecznika generalnego TSUE narusza traktaty UE, a tym samym jest rażąco sprzeczna z treścią Konstytucji RP.

Opinia rzecznika TSUE nie tylko narusza traktaty, ale jest także rażąco sprzeczna z naszą Ustawą Zasadniczą. Ta opinia nie mieści się w żadnych ramach traktatowych, to jest koncepcja na zasadzie mieszanki Timmermansa i Spinellego w jednym – czyli koktajl bardzo wybuchowy, a tym samym szkodzący spójności i solidarności Unii Europejskiej

- ocenił polityk.

Według Jana Mosińskiego, TSUE powinien przyjąć zastrzeżenia Polski oraz Węgier. 

Uważamy, że TSUE powinien przyjąć nasze zastrzeżenia (czyli Polski i Węgier), ponieważ są one głęboko merytoryczne i dotyczą fundamentów funkcjonowania wspólnoty i Unii Europejskiej. My tych głównych wartości przestrzegamy, więc nie wiem, o jaką praworządność tutaj chodzi. Być może o praworządność postrzeganą przez urzędników lewicowego, lewicowo-liberalnego nurtu w Unii Europejskiej

- skwitował poseł.

Ta opinia to "próba przeforsowania nowych zasad"

Opinia rzecznika TSUE odbija się głośnym echem wśród polityków. Skomentowała to również europosłanka Beata Szydło w opublikowanym na Twitterze wpisie.

"Rzecznik generalny TSUE opowiedział się za odrzuceniem skargi Polski i Węgier na tzw. „mechanizm warunkowości”. W swojej opinii rzecznik wykracza daleko poza ramy prawne Traktatów. To próba przeforsowania nowych zasad funkcjonowania UE - bez zgody państw członkowskich."

- czytamy na Twitterze Szydło.

 

 

Źródło: niezalezna.pl

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo