Narty biegowe dla początkujących. Biegówki - spróbuj ich tej zimy!

Zimowe szaleństwo dla wielu oznacza długie godziny spędzone na narciarskich stokach. Inni entuzjaści nart, tym razem skiturowych, wybiorą się na dzikie szlaki górskie. To nie wszystkie narciarskie aktywności. Coraz większą popularność zdobywają narty biegowe, określane też często jako biegówki. Jakie wybrać narty biegowe? Jakie biegówki dla początkujących?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/@pixel2013

A może spróbować przygody z narciarstwem biegowym? Jeśli czytasz ten tekst, z pewnością taka myśl już nie raz przyszła do głowy.

Planując zimową aktywność na biegówkach, należy wcześniej odpowiednio się przygotować. Tu należy zwrócić uwagę na trzy aspekty:

 1. jakie narty biegowe;
 2. odpowiedni strój;
 3. przygotowanie fizyczne.

Każdy z tych obszarów jest niezbędny do tego, by narciarstwo biegowe dawało wiele frajdy. To też kwestia bezpieczeństwa narciarza. Ważna jest kondycja. Niska wydolność powoduje o wiele szybszy ubytek sił. Osoby, które prowadzą pasywny tryb życia, koniecznie muszą zadbać o właściwe rozgrzanie mięśni całego ciała. W przeciwnym wypadku trzeba liczyć się z wysokim ryzykiem kontuzji lub zakwasów - to skutecznie wyeliminuje biegacza na następne kilka bądź kilkanaście dni.

O ile zakupy można zrobić w jeden dzień, o tyle kondycji nie da się zbudować równie szybko. O nią warto zadbać najpóźniej w sezonie jesiennym. Warto wykonywać ćwiczenia trzy razy w tygodniu po co najmniej 30 minut. Istotne jest konsekwentne zwiększanie obciążenia mięśni ud, które poddawane są wzmożonej pracy podczas aktywności na nartach biegowych. 

Poniżej kilka podpowiedzi ćwiczeń skoncentrowanych na dolnych partiach ciała:

 • zbieganie ze stromego wzniesienia;
 • wyskoki z przysiadami;
 • zbieganie po schodach;
 • skoki przez przeszkody, zakończone przysiadem.

Narty biegowe - czas na sprzęt

Gdy kondycja jest już solidnie zbudowana, czas na zakupy. Niezależnie od tego, czy nart biegowych szuka amator czy wyczynowiec, zakup powinien być przemyślany. Jakie narty biegowe?

Twardość nart biegowych

Jednym z najistotniejszych parametrów biegówek jest ich twardość. Elementy mające wpływ na trafny wybór desek to masa ciała, warunki śniegowe, w jakich sprzęt będzie wykorzystywany czy technika biegu.

Jeśli jeździć będziemy po śniegu zlodowaciałym, zbitym i mokrym - warto wybrać twarde narty. I odwrotnie - jeśli do dyspozycji jest miękki puch - zalecane są narty elastyczne.

Każdy producent, oferując swoje gamę modelową, warunkuje wybór nart w kategoriach przedziału wagowego. Osoby poszukujące nart dla początkujących, osoby starsze, biegacze nastawieni na spokojne wędrówki po trasie - powinni wybrać narty bliżej górnej granicy przedziału wagowego.

Odwrotnie - bo bliżej dolnej granicy przedziału wagowego - zakupu mogą dokonać osoby o silnych mięśniach z długim stażem biegania, zaawansowani biegacze.

Długość nart biegowych

Długość nart warunkują z kolei wzrost biegacza oraz technika biegu. Biegówki do techniki łyżwowej powinny być krótsze, niż te do techniki klasycznej.

Przyjmuje się, że:

 • Technika łyżwowa: wzrost biegacza + 15-20 cm
 • Technika klasyczna: wzrost biegacza + 25-30 cm

Narty dla początkujących powinny być nieco krótsze i szersze, co zapewni większą stabilność na trasie, przekładając się na wyższe bezpieczeństwo.

Strój na biegówki. Jaki strój na narty biegowe?

Pełnia frajdy z biegania na nartach uwarunkowana jest w dużej mierze od ubioru biegacza. Potrzebny jest złoty środek - strój nie może być za lekki, bo przeziębienie złapie błyskawicznie. Zbyt ciepłe ubrania spowodują, że po kilkunastu minutach aktywności wszystko przemoczone będzie od potu.

Strój dla biegacza powinien być elastyczny, przylegający do ciała, gwarantujący dostateczną ochronę przed warunkami na trasie - niska temperatura i wiatr.

Jaki strój na narty biegowe?

 • Bielizna termoaktywna, która zapewni niezbędne odprowadzanie potu,
 • Bluza termoaktywna bądź cienki polar,
 • Kurtka – cieńsza i lżejsza niż ta dedykowana dla narciarzy zjazdowych, zapewniająca dobre odprowadzanie wilgoci,
 • Elastyczne spodnie biegowe bądź jakiekolwiek leginsy, nieznacznie ocieplane.

Nie zapomnij o dodatkach! Pamiętaj o:

 • czapce z wiatroszczelnym panelem,
 • cienkich rękawiczkach, które zapewnią pewny chwyt,
 • okularach o umiarkowanej przepuszczalności światła.


 

 

Źródło: presto.pl, niezalezna.pl

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo