Będzie łatwiej małym producentom alkoholi?

Projekt nowelizacji ustawy o akcyzie obniżający wysokość tego podatku na wyroby alkoholowe wytwarzane przez małych producentów trafi do Komisji Finansów Publicznych - zdecydował Sejm.

Tomasz Stójewski, Tomasz Bienias, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Jak powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski, przedstawiając propozycje rządu, głównym celem zmian jest wdrożenie trzech dyrektyw unijnych - horyzontalnej, obronnej i alkoholowej.

„Najważniejszą zmianą jest elektronizacja wewnątrzunijnych przemieszczeń wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą, czyli objęcie ich monitorowaniem przy użyciu systemu EMCS. Obecnie przemieszczanie jest monitorowane przy użyciu dokumentów papierowych. Bardzo ważną zmianą jest wprowadzanie w Polsce preferencji dla małych, niezależnych producentów napojów alkoholowych. Będzie to polegać na obniżeniu o połowę stawki akcyzy oraz na dodaniu do ustawy definicji małego, niezależnego producenta”

– powiedział Sarnowski, przedstawiając projekt ustawy.

Dodał, że na tym rozwiązaniu skorzystają producenci win, miodów pitnych i wódek regionalnych. Stwierdził, że jest to ważna informacja dla ponad 150 polskich winnic, kilkunastu producentów cydru, perry i miodu pitnego, ale także dla 62 tysięcy polskich sadowników, którzy „mogą być zainteresowane przetwarzaniem swoich owoców w dobre polskie wyroby regionalne”.

„Inną zmianą jest uelastycznienie sprzedaży na odległość wyrobów akcyzowych z akcyzą zapłaconą w innym kraju a przeznaczonych bezpośrednio dla konsumenta. Akcyzę będzie można rozliczyć na terenie kraju bez konieczności korzystania z usług pośrednika”

– powiedział Sarnowski.

Sejm zdecydował o skierowaniu projektu do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo