Kto nowym ambasadorem w Wielkiej Brytanii?

Sejmowa komisja spraw zagranicznych poparła w czwartek kandydaturę Piotra Wilczka na ambasadora w Wielkiej Brytanii. Posłowie również pozytywnie zaopiniowani kandydaturę Tomasza Kobzdeja na ambasadora w Mołdawii.

pixabay

Kandydaturę Wilczka na ambasadora w Londynie przedstawił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Podkreślał, że Wilczek przez ostatnie pięć lat był ambasadorem w Stanach Zjednoczonych i resort dyplomacji bardzo wysoko ocenia jego pracę oraz wysokie kompetencje, a także bogate doświadczenie zawodowe.

Wilczek podkreślił, że mimo Brexitu i pandemii Wielka Brytania jest nadal globalnym mocarstwem, ale jest w okresie przejściowym i stoimy przez koniecznością zredefiniowania pozycji Wielkiej Brytanii w Europie i ponownego ułożenia relacji bilateralnych.

Wielka Brytania - jak podkreślał Wilczek - jest od lat kluczowym rynkiem dla Polski w relacjach handlowych i w 2021 r. była czwartym, największym rynkiem docelowym dla polskiego eksportu. "Jest także drugim najważniejszym odbiorcą artykułów rolno-spożywczych z Polski. To także rynek, z którym mamy generujemy pokaźną nadwyżkę w obrocie towarami i który jest kierunkiem ekspansji dla około 13 procent wszystkich naszych eksporterów towarów" - mówił Wilczek.

Przedstawiając kandydaturę Tomasza Kobzdeja na ambasadora w Mołdawii wiceszef MSZ mówił, że Kobzdej jest zawodowym dyplomatą oraz urzędnikiem służby cywilnej. Jak podkreślił Szynkowski vel Sęk, Kobzdej przez sześć lat pełnił misję zastępcy kierownika polskiej placówki dyplomatycznej w Tallinnie, czasowo kierował nią jako charge d'affaires. Od dwóch lat Kobzdej pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Azji i Pacyfiku w MSZ.

Kobzdej mówił, że jeżeli zostanie ambasadorem w Mołdawii to plan jego pracy będzie wpisywał się w większy projekt geopolityczny poszerzania stabilnego i bezpiecznego środowiska międzynarodowego w Europie wschodniej i południowej z wykorzystaniem mechanizmów OBWE oraz UE.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo