Wybory w PSL już w sobotę. Nie brakuje chętnych na wysokie partyjne stanowiska

Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego szykują się do wyborów. Kto będzie rozdawał karty? Czy Stefan Krajewski jest w stanie zagrozić Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi? Te pytania rozbrzmiewają coraz głośniej. Nie brakuje chętnych, by zająć wysokie partyjne stanowiska.

Władysław Kosiniak-Kamysz
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

W sobotę 4 grudnia w Warszawie odbędzie się kongres PSL, na którym zostanie wybrany prezes Stronnictwa, Rada Naczelna i jej przewodniczący, Główny Sąd Koleżeński oraz Główna Komisja Rewizyjna. Jakie są nastroje u ludowców przed najważniejszymi wyborami w partii?

Rada Naczelna. Pawlak chce zastąpić Kalinowskiego

Nieoficjalnie mówi się, że podczas sobotniego kongresu PSL na przewodniczącego Rady Naczelnej partii kandydować będą wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, wiceprezes PSL Dariusz Klimczak oraz dwaj byli prezesi Stronnictwa Waldemar Pawlak i Jarosław Kalinowski.

Pawlak mówiąc o swojej wizji kierowania Radą podkreślił, że w jego przekonaniu bardzo ważne jest, "by zachować taką dobrą równowagę reprezentacji różnych środowisk, różnych społeczności, które są w PSL, wokół PSL i utrzymać ten kierunek, który prowadził Jarosław Kalinowski".

- A nawet poszerzyć tutaj taką otwartość PSL na współpracę z różnymi środowiskami

- dodał były prezes Stronnictwa.

Na pytanie, jak ocenia pozostałych kandydatów na szefa Rady, Pawlak odparł, że rozmawiał z obecnym przewodniczącym Rady Naczelnej Jarosławem Kalinowskim. "I, o ile wiem, to Jarosław Kalinowski nie zamierza kandydować na następną kadencję" - poinformował.

Walka o prymat w PSL. Kosiniak-Kamysz kontra Krajewski

Pytany o kandydatów na prezesa partii, którymi są obecny prezes Władysław Kosiniak-Kamysz i poseł Stefan Krajewski, były prezes ludowców odparł, że "jeżeli mówimy o prezesie, to w PSL jest dość powszechna sympatia i akceptacja dla działań polityki prezesa Władysława Kosiniaka-Kamysza".

- Jego koncepcji, którą też podzielam, żeby budować formułę takiego silnego centrum. Takiej formacji, która będzie opierała się o tradycyjne wartości chrześcijańskie, ludowe, będzie dawała wielu ludziom szanse na pozytywny wybór i zaangażowanie w taki sposób, by tworzyć lepszą przyszłość Polski

 - zaznaczył Pawlak, dodając:

"Nie będę się odnosił do innych kandydatów. Natomiast, jeżeli chodzi o prezesa Kosiniaka-Kamysza, to wydaje mi się, że jego propozycja, aby budować taką formułę mocnej trzeciej siły jest jak najbardziej Polsce potrzebna"

Poseł Stefan Krajewski ogłosił dziś, że będzie kontrkandydatem Władysława Kosiniaka-Kamysza w wyborach na szefa partii.  Na pytanie, czy jest jeszcze ktoś, kto chciałby konkurować z Kosiniakiem-Kamyszem, poseł ludowców odparł: "Nie słyszałem".

- Być może w tej chwili się pojawiają, być może w sobotę na kongresie, bo każdy, kto jest delegatem na kongresie ma prawo wystartować. Wystarczy, że 50 podpisów zbierze i będzie kandydatem

 - podkreślił Krajewski. Pytany o Kosiniaka-Kamysza, stwierdził, że pozytywnie ocenia jego prezydenturę, ale w kilku obszarach ma inne zdanie. 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#PSL #wybory

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo