Węgry: W Veszprem zostanie odsłonięta tablica poświęcona śp. prof. Lechowi Kaczyńskiemu

W mieście Veszprem na Węgrzech w środę, 8 grudnia, odsłonięta zostanie tablica poświęcona tragicznie zmarłemu prezydentowi RP, prof. Lechowi Kaczyńskiemu.

fot. Piotr Galant/Gazeta Polska

Tablica została ufundowana wspólnie przez Kancelarię Prezydenta RP, samorząd Veszprem, ambasadę RP na Węgrzech i samorząd narodowości polskiej Veszprem.

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej rozpocznie się 8 grudnia o godzinie 11.00 w Parku Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprem. W planie wydarzenia jest odegranie hymnów Polski i Węgier oraz okolicznościowe przemówienia. Następnie tablica zostanie odsłonięta i poświęcona, po czym uczestnicy wydarzenia złożą wieńce.

Wykute w tablicy pamiątkowej popiersie prezydenta zostało podpisane w języku polskim i węgierskim. Napis głosi "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Orędownik przyjaźni polsko-węgierskiej".

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP prof. Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.(PAP)

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo