Trwa wojna z Chinami o Shuai Peng: „To kwestia życia tenisistki”

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował w czwartkowym oświadczeniu, że przeprowadzona została druga rozmowa wideo z Chinką Shuai Peng. Sytuacja byłej triumfatorki Wimbledonu wciąż pozostaje niejasna, a WTA postanowiła odwołać wszystkie turnieje tenisowe w Chinach.

Tenisistka Shuai Peng zaginęła po oskarżeniu chińskiego polityka o gwałt
fot. Tatiana from Moscow, via Wikimedia Commons

W środę organizacja WTA, nadzorująca tenisowe rozgrywki kobiet na najwyższym poziomie, odwołała wszystkie turnieje na terenie Chin. Taką decyzję podjęto w związku z zaginięciem i niejasną sytuacją Shuai Peng. Następnego dnia zatroskany o bezpieczeństwo tenisistki MKOl przekazał:

Wczoraj przeprowadziliśmy z nią kolejną rozmowę wideo.

Podkreślono, że zaoferowano jej szerokie wsparcie i uzgodniono termin spotkania na styczeń. Dodano także, że zawodniczka "wydawała się bezpieczna i zdrowa, biorąc pod uwagę trudną sytuację, w której się znajduje".

Shuai Peng  oskarżyła chińskiego polityka o gwałt

35-letnia Shuai Peng na początku listopada oskarżyła w mediach społecznościowych prominentnego polityka o napaść seksualną. Później przez prawie trzy tygodnie nie dawała znaku życia, jej wpis został usunięty, a wszystkie dyskusje na ten temat ocenzurowano. Dopiero 21 listopada Chinka odbyła rozmowę z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem.

Z kolei decyzja WTA, z siedzibą w USA, o odwołaniu turniejów w Chinach została przyjęta ze zrozumieniem i aprobatą przez wiele czołowych postaci świata tenisa, choć może oznaczać stratę setek milionów dolarów z tytułu przychodów transmisji i umów sponsorskich. Natomiast rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Wang Wenbin potępił w czwartek "upolitycznienie sportu".

Świat tenisa popiera odwołanie turniejów w Chinach

W pełni popieram stanowisko WTA, ponieważ nie mamy wystarczających informacji o Shuai Peng. To kwestia życia tenisistki, więc my, jako społeczność tenisowa, musimy stać razem

- stwierdził słynny serbski tenisista Novak Djokovic.

Legenda kortów Martina Navratilova dodała, że odwołanie zawodów w Chinach jest "odważną decyzją", która stawia "zasady przed dolarami i opowiada się za kobietami na całym świecie, a szczególnie za Shuai Peng".

Cały czas pojawiają się prośby - z różnych stron - o wyjaśnienie sytuacji Shuai Peng. Teraz skoncentrujmy się na znalezieniu Shuai Peng

- napisała inna znakomita przed laty tenisistka Chris Evert.

W Chinach pojawiają się spekulacje, jakoby decyzje takie, jak podjęta przez WTA "podżegały do bojkotu zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie".

Shuai Peng jest triumfatorką 23 turniejów WTA w grze podwójnej, w tym wielkoszlemowych French Open i Wimbledonu, a także kończącego sezon WTA Finals. Dwa tytuły wywalczyła także w grze pojedynczej.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Shuai Peng #Chiny #WTA

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo