To oni w Strasburgu walczyli o wyższe emerytury esbeckie - PEŁNA LISTA NAZWISK

  

Wczoraj informowaliśmy, że Trybunał w Strasburgu nie zajmie się sprawą 1.628 esbeków, którzy poskarżyli się na zmniejszenie im emerytur. Wśród osób, które złożyły skargę do Strasburga jest Lucyna Tuleya, matka sędziego Igora Tulei, ale nie tylko...

Trybunał w Strasburgu zajmował się skargą zarejestrowaną jako „Cichopek i inni przeciwko Polsce” i podkreślił w uzasadnieniu, że "Służba Bezpieczeństwa była wzorowana na sowieckiej KGB" oraz służba w jakiej pracowali byli funkcjonariusze służb PRL ma na koncie łamanie praw człowieka.

Portal niezalezna.pl publikuje pełną listę nazwisk (w kolejnych rubrykach tabeli Numer skargi, Nazwa sprawy, Data złożenia, Złożony przez, Reprezentant prawny)


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Gersdorf zapowiada rozstrzygnięcie sprawy, którą badał TSUE. Na razie akta trafiły do sejfu Iwulskiego

Małgorzata Gersdorf / fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Sprawa, w której zostały zadane pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące niezależności Izby Dyscyplinarnej, zostanie rozstrzygnięta niezwłocznie; być może jeszcze przed świętami - zapowiedziała dzisiaj I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Na razie akta sprawy trafił do SN, a konkretnie - sejfu Józefa Iwulskiego, prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Chodzi o sprawę, w związku z którą Izba Pracy Sądu Najwyższego zadała pytani prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości UE. We wtorek TSUE wydał wyrok w odpowiedzi na te pytania. Trybunał orzekł, że to Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Zdaniem TSUE, jeśli SN uznałby, że Izbie Dyscyplinarnej brak niezależności i bezstronności, mógłby - zgodnie z wyrokiem TSUE - przestać stosować przepisy, na mocy których to właśnie do tej Izby należy rozpoznawanie sporów dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów SN.

[polecam:https://niezalezna.pl/298075-tsue-wydal-wyrok-opozycja-az-huczy-a-co-na-to-premier-bardzo-dobrze-sie-stalo]

Małgorzata Gersdorf podczas konferencji prasowej powiedziała, że akta tej sprawy z TSUE dotarły w czwartek do Sądu Najwyższego i znajdują się w sejfie u prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józefa Iwulskiego.

Prezes Gersdorf zapewniła, że sprawa ta zostanie rozstrzygnięta niezwłocznie.

- Ale to wymaga trochę czasu. Dzisiaj prezes (Józef Iwulski) mnie poinformował, że być może będzie to nawet przed świętami

 - zaznaczyła I prezes SN.

Dodała, że SN niewątpliwie odniesie się do wskazań TSUE dotyczących przymiotów, które musi posiadać niezależny i niezawisły sąd.

[polecam:https://niezalezna.pl/231124-jozef-iwulski-bezpieka-i-sady-czyli-ta-sama-sluzba]

Przepisy dotyczące Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zostały wprowadzone przez rządzących jako część pakietu dotyczącego reformy polskiego sądownictwa. Sprawą zajął się TSUE, bo Sąd Najwyższy wystosował do niego pytanie, czy utworzona od podstaw Izba Dyscyplinarna jest sądem niezależnym i niezawisłym, biorąc pod uwagę, że jej sędziowie zostali wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa (KRS), która - ich zdaniem -nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl