"Nieustające wakacje", "Inaczej niż w raju", "Poza prawem", "Noc na ziemi"... Ruszył przegląd filmowy

"Nieustające wakacje", "Inaczej niż w raju", "Poza prawem", "Mystery Train", "Noc na ziemi", "Truposz", "Kawa i papierosy" w reżyserii Jima Jarmuscha będzie można zobaczyć w ramach przeglądu "7xJarmusch". Wydarzenie potrwa od 2 do 19 grudnia w stołecznym kinie Iluzjon.

You Tube

Jak podkreślono, Jarmusch to "amerykański buntownik o europejskiej wrażliwości".

"Egzystencjalista, poeta, kinofil, muzyk rozkochany w jazzie i rocku. Twórca obdarzony abstrakcyjnym poczuciem humoru – Jim Jarmusch to niekwestionowany król kina niezależnego" - dodano.

Wczesne filmy Jarmuscha są lakonicznie, chropowate, o szczątkowej fabule i ascetycznych środkach artystycznych, zanurzone w cierpkim poczuciu humoru. "Jest tak odrębne, że mogłoby stanowić osobny gatunek" - napisano. Czerpiąc inspirację z dzieł twórców francuskiej Nowej Fali - Jeana-Luca Godarda i Jeana-Pierre'a Melville'a, minimalistyczny styl Jarmuscha przedkłada nastrój nad strukturę narracyjną i łączy amerykańską tradycję filmową z wpływami europejskimi oraz japońskimi. "Jego długie, leniwe ujęcia tworzą bardziej przestrzeń dla przypadkowych spotkań, małych gestów i ulotnych aktów intymności niż dla sztywnych ograniczeń fabuły" - dodano.

Jarmuscha interesują ludzie żyjący na marginesie Ameryki – pozbawieni korzeni outsiderzy, niezsynchronizowani ze współczesnym światem. Tacy są też bohaterowie debiutanckich "Nieustających wakacji" (1980) i przełomowego w karierze reżysera "Inaczej niż w raju" (1984) – zagubieni, młodzi ludzie wędrujący po ulicach i miejskich zaułkach bez konkretnego celu. Własnymi ścieżkami chadzają trzej pechowi więźniowie z "Poza prawem" (1986), jak i japońscy turyści szukający ducha Elvisa Presleya w filmie "Mystery Train" (1989). Zagubieni w czasie i przestrzeni zdają się także pasażerowie i kierowcy taksówek w "Nocy na ziemi" (1991) oraz całe pokolenie "Kawy i papierosów" (2003). Z kolei William Blake, tytułowy "Truposz" (1995), to synonim artysty osobnego.

W czwartek, 2 grudnia, zaprezentowany zostanie film "Nieustające wakacje". Przedstawia on dwa i pół dnia z życia Alliego Parkera - chłopaka, który nie skończył szkoły, nie pracuje, nie ma domu, i który mówi o sobie: "Jestem w pewnym sensie turystą... turystą na nieustających wakacjach". Miejscem, które "zwiedza" podczas niekończących się włóczęg, jest Nowy Jork, a dokładnie jego peryferyjne, zdegradowane dzielnice. Natomiast w piątek widzowie będą mogli zobaczyć "Inaczej niż w raju". "Kultowy film Jarmuscha, jeden z najwspanialszych filmowych portretów outsiderów. Rzecz o nudzie, alienacji i dryfowaniu przez życie, a nawet pochwał bierności – wszak bohaterowie tej opowieści ponoszą porażkę wówczas, gdy ulegną złudzeniu, że życie i kino wymagają zwrotów akcji" - wskazano w informacji prasowej.

W niedzielę na miłośników kina czeka film "Poza prawem" - czarna komedia, której akcja rozgrywa się na amerykańskim Południu.

- Amerykańskie Południe to obszar spenetrowany przez Tennesse Williamsa i amerykańskie "czarne" kryminały z lat czterdziestych. "Poza prawem" jawi się w tym kontekście, jako ostentacyjny anty-kryminał

- napisano. Z kolei we wtorek na miłośników kina czeka "Mystery Train". Akcja zbudowanego z pozornie niezależnych epizodów filmu rozgrywa się w podupadłym hotelu Arkada w Memphis w stanie Tennessee - rodzinnym mieście Elvisa Presleya. To tu zatrzymują się na chwilę bohaterowie opowieści: dwójka japońskich turystów, podróżująca śladami swoich muzycznych idoli, Włoszka, która w Stanach straciła męża, a także Amerykanka, która rozstała się właśnie ze swoim angielskim chłopakiem. W piątek 19 grudnia kino Iluzjon pokaże "Noc na ziemi". "5 taksówek. 5 miast. Jedna noc" - tak w skrócie można określić fabułę filmu. "Podróż z bohaterami podszytego czarnym humorem, zanurzonego w świetle miejskich latarni i neonów filmu, rozpoczynamy wieczorem w Los Angeles, by podążać przez nocny Nowy Jork, Paryż, Rzym i przywitać blady, zimowy świt w Helsinkach" - zaznaczono w informacji prasowej.

W przedostatnim dniu przeglądu będzie można zobaczyć "Truposza". Jest to - jak określił sam Jarmusch - "psychodeliczny western". Czarno-biały "Truposz" jest jednym z najmroczniejszych filmów Jarmuscha. Ostatniego dnia przeglądu filmowego, 19 grudnia, zaprezentowany zostanie natomiast film "Kawa i papierosy". Jak po latach mówił Jim Jarmusch, ten film powstał dla przyjemności. Film składa się z jedenastu epizodów, które można porównać do jedenastu piosenek z albumu muzycznego.

- Każda jest o czymś innym, ale słuchane po kolei tworzą niepowtarzalną, wspólną aurę. Ich motywem przewodnim są oczywiście kofeina i nikotyna: nieodzowni towarzysze mniej lub bardziej istotnych rozmów i krótkich przerw. Bo bardziej, niż smakiem, kawa i papierosy pozwalają delektować się oferowanym w pakiecie z nimi czasem

- czytamy.

Przeglądowi "7x Jarmusch" towarzyszy wyjątkowa oprawa graficzna. Jak podkreślono w informacji prasowej, "całość przeglądu promuje artystyczny plakat autorstwa wybitnego grafika Andrzeja Klimowskiego, jednego z czołowych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu". Wznowiony został także nakład stworzonych przez Klimowskiego w latach 90. pięciu oryginalnych plakatów do wczesnych filmów Jarmuscha, zaś do filmów "Truposz" i "Kawa i papierosy" artysta wykonał całkowicie nowe plakaty, które dopełniają cykl.

Na początku lat 90. dzięki zabiegom Romana Gutka polska publiczność miała szansę po raz pierwszy zapoznać się z twórczością Jarmuscha i zobaczyć jego wczesne filmy na wielkim ekranie. W swojej 25-letniej historii Gutek Film wprowadzał do kin również nowsze tytuły amerykańskiego mistrza, takie jak "Ghost Dog: Droga samuraja" (1999), "Tylko kochankowie przeżyją" (2013), "Paterson" (2016) czy "Gimme Danger" (2016).

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo