Zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Beskidzkie GOPR ogłosiło pierwszy stopień zagrożenia lawinowego na Babiej Górze w Beskidach. Dzisiejsze ostrzeżenie spowodowane jest silnymi opadami śniegu i wiatrem, co doprowadziły do zasp.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

W rejonie Babiej Góry pokrywa śnieżna jest nierównomierna.

"Średnio leży go ok. 30 cm, ale punktowo w miejscach nawianych może to być do 70 cm. Przy schronisku na Markowych Szczawinach jest go 27 cm"

– podali ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest zejście samoistne małych i średnich lawin. "Należy zachować szczególną ostrożność na bardzo stromych stokach" – podali goprowcy.

Warunki turystyczne na Babiej Górze są bardzo trudne. W środę przekonał się o tym turysta, który w partiach szczytowych całkowicie stracił orientację. "Dzięki aplikacji +Ratunek+ ratownicy ustalili jego dokładne położenie. Znajdował się w pobliżu Stańcowego Siodła. Będąc w stałym kontakcie z ratownikami, został naprowadzony z powrotem na szlak i zszedł do miejsca spotkania z goprowcami, którzy wyruszyli mu na pomoc z Markowych Szczawin. Turysta nie wymagał pomocy medycznej" – podali ratownicy.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo