Liczba zakażeń COVID w RPA podwoiła się w ciągu jednego dnia

Ponad 8,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem wykryły w środę służby zdrowia Republiki Południowej Afryki. Jak przekazały tamtejsze władze, to blisko dwa razy więcej, niż poprzedniego dnia. Według oceny ekspertów, nowy wariant omikron, mógł przyczynić się do wzrostu zachorowań

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

"Możliwe, że w najbliższym czasie w RPA dojdzie do ogromnego wzrostu infekcji"

- ostrzega odpowiedzialna za ten region w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Nicksy Gumede-Moeletsi. Przewiduje, że jeszcze w tym tygodniu liczba zakażeń może wzrosnąć dwa lub trzy razy.

Na razie jest zbyt wcześnie, by mieć pewność, że nowo odkryty wariant Omikron, który został po raz pierwszy opisany w RPA, odpowiada za wzrost infekcji w tym kraju, ale według ekspertów jest to bardzo prawdopodobne - informuje agencja AP. Standardowy test PCR może wskazywać na to, że chory został zakażony wariantem Omikron, ale dopiero pełne sekwencjonowanie genetyczne próbki może to całkowicie potwierdzić - dodaje Associated Press.

Laboratoria w RPA i sąsiedniej Botswanie pilnie przeprowadzają takie badania, by określić, czy Omikron jest bardziej zaraźliwy, powoduje cięższy przebieg Covid-19 i jaką ochronę dają przed nim stosowane już szczepionki - zaznacza Gumede-Moeletsi. "Dane, którymi obecnie dysponujemy są wciąż bardzo ograniczone. Wiele związanych z nowym wariantem aspektów wymaga zbadania, zaraźliwość jest tylko jednym z nich" - dodaje.

W RPA rośnie również liczba chorych na Covid-19, którzy wymagają hospitalizacji. Nie jest to jednak tak gwałtowny wzrost, jak w wypadku ogólnej liczby zakażeń.

Infekcje Omikronem wykryto w pięciu z dziewięciu prowincji RPA; w listopadzie stwierdzono go w 74 proc. zsekwencjonowanych próbek SARS-CoV-2 - poinformował w środę krajowy Instytut Chorób Zakaźnych. Przekazał również, że najstarsza próbka zawierająca nowy wariant pochodzi z 8 listopada. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo