Omikron był w Katalonii już w połowie listopada

W Katalonii wariant Omikron mógł pojawić się już w połowie listopada 2021 r. - wynika z badań przeprowadzonych na wodzie ściekowej w tym regionie.

pixabay.com/kkolosov

Jak poinformowała dr Carmen Cabezas, przedstawicielka katalońskich służb medycznych, potwierdzenie w wodach ściekowych regionu obecności nowego wariantu koronawirusa dotyczy całej drugiej połowy listopada br.

Służby medyczne Katalonii potwierdziły dotychczas dwa zakażenia u pasażerów samolotu, który przybył do tego regionu z Niemiec. Osoby te miały wcześniej kontakt z obywatelami RPA, gdzie pojawił się Omikron.

Podczas środowej konferencji w Barcelonie Cabezas wskazała, że Omikron może występować już powszechniej w Katalonii.

Przypomniała, że władze Katalonii oraz poszczególne ośrodki badawcze z tego regionu prowadzą systematyczne analizy dotyczące obecności koronawirusa w wodach ściekowych.

Najbardziej zaskakujące wyniki badań prowadzonych tą metodą przedstawił Uniwersytet Barceloński w swoim komunikacie z 26 czerwca 2020 r. Uczelnia podała wówczas, że analiza próbki wody pobranej z kanalizacji w stolicy Katalonii wykazała, że stwierdzono tam cząsteczki koronawirusa już 12 marca 2019 r., czyli niemal rok przed potwierdzeniem przez hiszpańskie służby epidemii Covid-19.

- Rezultaty badań dowodzą, że (…) wirus ten istniał o wiele wcześniej niż jakikolwiek potwierdzony przypadek Covid-19 na świecie

 - napisała 26 czerwca 2020 r. w komunikacie katalońska uczelnia.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo