Chadecy w opozycji, ale Polsce i Węgrom nie popuszczą….

Dziś wieczorem w Adenauer Haus, siedzibie Chrześcijańskiej Unii Demokratycznej ( CDU), odbyła się debata kandydatów na nowego szefa partii z udziałem ubiegających się o schedę po Arminie Laschecie: Friedrichem Merzem, Helge Braunem i Norbertem Röttgenem. Kandydaci odpowiadali na pytania zadawane przez członków CDU reprezentowanych przez 25 osób zasiadających na widowni. Kandydatów pytano o spory w partii, o to czym jest dla nich literka „C” w nazwie partii, dlaczego z ramienia CDU zasiada w Bundestagu tylko 23 proc. kobiet i jak chcą zachęcić potomków migrantów by wstąpili do CDU. Padło też pytanie o politykę zagraniczną.

Zrzut ekranu cdu.de/

Pytań o politykę zagraniczną było kilka, pierwsze padło w rundzie specjalnej, której formuła polegała na tym, że kandydaci zadawali sobie wzajemnie pytania. Odpowiadając na jedno z nich, Norbert Röttgen, który w ostatniej kadencji Bundestagu był przewodniczącym Komisji ds. Zagranicznych stwierdził: "Najbliższa dekada przyniesie fundamentalne wyzwania, przed jakimi staną  Niemcy w kwestii redefinicji wszystkiego [ w polityce zagranicznej] co dotyczy USA, Chin, Rosji i Bliskiego Wschodu, z którego wycofują się Stany Zjednoczone Ameryki".

Friedrich Merz przyznał rację koledze z CDU i dodał, że ubolewa nad tym, że polityka niemiecka „bardziej się skupia na sprawach wewnętrznych zamiast na wielkich rzeczach dziejących się w świecie”.

Transformacja energetyczna 

Ciekawe odpowiedzi kandydatów padły na pytanie „jak Niemcy mają przeprowadzić transformację energetyczną nie robiąc krzywdy swojej gospodarce”. 

Friedrich Merz podkreślił wagę wodoru jako energii przyszłości, ale zaznaczył, że nie wykluczałby udziału elektrowni gazowych i elektrowni atomowych w przyszłym mixie energetycznym Niemiec.

Helge Braun wyobraża sobie, że Niemcy docelowo staną się eksporterem technologii wykorzystywania wodoru i dzięki temu utrzymają swoją wysoką pozycję gospodarczą. 

Norbert Röttgen stwierdził, że „są państwa sąsiednie, do których Niemcy mogą eksportować zieloną energię” i wymienił jednym tchem Maroko i „wschód Europy”.

Przyszła rola Niemiec

Na pytanie o przyszłą rolę Niemiec w Europie i stosunek chadeków do przywódczej roli Niemiec w UE oraz partnerstwa z Francją, Helge Braun potwierdził, że Francja jest dla Niemiec bardzo ważna i każdy następny kanclerz Niemiec powinien sobie to wziąć do serca. Braun zaznaczył, że Europa potrzebuje jednak reform ponieważ stoi przed wieloma wyzwaniami i jako pierwsze wymienił „Polskę, Wegry i kwestię praworządności” a w dalszej kolejności kryzys migracyjny i finansowy.

Röttgen zastanawiał się, czy Unia Europejska w ogóle przetrwa do końca dekady. I  wymienił trzy elementy, które mogą zaważyć na przyszłości UE: 

- Zadłużanie państw europejskich [ i tutaj nawiązał do wypowiedzi przyszłego kanclerza, Olafa Scholza, który zaciąganie długów uznał  za „europejski  motyw założycielski”], 

- Spójność europejska. „Martwię się, czy  aby ta konfrontacja Wschód-Zachód, z Polską i Węgrami, przy czym dodam, że nie jestem za kompromisem w sprawie praworządności, nie musze chyba tego wyjaśniać,…otóż czy nie dojdzie do eskalacji. Jeżeli doszłoby do polskiego exitu bo nacjonalistyczny rząd może uzna to za dogodne politycznie, to byłaby katastrofa”

- Bezradność w sprawie Afganistanu

Friedrich Merz odpowiadając nawiązał do swojego doświadczenia jako posła Parlamentu Europejskiego ( zasiadał w PE przez 5 lat)  po czym nakreślił mapę „odpowiedzialności Niemiec za Europę”: „(…) Jednym naszym sąsiadem jest Francja a drugim Polska, my sobie tego położenia nie wybraliśmy, Niemcy są geostrategicznym centrum Europy, jesteśmy najludniejszym państwem UE i dlatego ponosimy szczególną odpowiedzialność za Europę i jej powodzenie”.

Merz zapowiedział, że jeżeli zostanie szefem CDU, to zamierza spędzać sporo czasu w Parlamencie Europejskim na spotkaniach z Europejską Partią Ludową by trzymać rękę na pulsie europejskiej polityki.

Zakończony etap 

Dzisiejsza debata zakończyła etap przedstawiania kandydatów na przewodniczącego CDU. Następnym etapem będzie pierwsza tura głosowania, która potrwa od 4 do 16 grudnia,  a jej wynik zostanie ogłoszony 17 grudnia. Druga tura głosowania jest planowana na czas od 29.grudnia do 12 stycznia o ogłoszenie jej wyniku ma nastąpić 14. stycznia. Po raz pierwszy w swojej historii członkowie CDU zadecydują o wyborze nowego przewodniczącego jeszcze przed zjazdem partii. Do tej pory głosowania odbywały się na zjazdach, w ostatnich latach wybierano nowego szefa w Hamburgu i Lipsku ( Annegret Kramp-Karrenbauer), zaś Armin Laschet, ze względu na sytuację pandemiczną  został wybrany podczas zdalnego zjazdu w styczniu tego roku.

34. zjazd CDU odbędzie się również zdalnie w dniach 21-22.stycznia 2022 r
 

 

 Źródło: Niezalezna.pl

odh
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo