GPC: Zachód reaguje

Środa była dniem pierwszych konkretnych reakcji Unii Europejskiej na agresję Łukaszenki na naszej granicy. Ambasadorowie krajów UE przyjęli wczoraj projekt nowych sankcji wobec Białorusi. Zostaną one zastosowane wobec osób i podmiotów, które są odpowiedzialne za wywołanie kryzysu migracyjnego na granicy z Polską i krajami bałtyckimi, a także za represje wobec własnych obywateli. W czwartek sankcje formalnie przyjmą szefowie państw UE. Z kolei NATO jednoznacznie ostrzega Rosję przed agresją skierowaną wobec Ukrainy.

Agresywne działania ze wschodu mające zdestabilizować Europę dzieją się na różnych płaszczyznach. Jedną z nich jest szantaż gazowy stosowany przez Rosję. Niestety możliwość tego szantażu wzmacniają niektóre państwa Zachodu. Niemcy, którzy prą do otwarcia rurociągu Nord Stream 2, a także administracja Bidena w USA, która blokuje możliwość nałożenia sankcji na podmioty wspierające budowę i uruchomienie tego rurociągu. W Codziennej opisujemy awanturę, jak wybuchła w senacie USA właśnie w tej sprawie.

Tymczasem to właśnie USA są celem wrogiego wobec Ameryki sojuszu Rosji i Chin. Wyczerpująco przedstawia to na łamach GPC  dr. Witold Rodkiewicz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich oraz współautor raportu „Oś Pekin–Moskwa. Fundamenty asymetrycznego sojuszu” w rozmowie z Pawłem Kryszczakiem.

W czwartkowym numerze kontynuujemy nasz temat, czyli aferę w Polskiej Żegludze Morskiej. 14 mln zł – taką szkodę majątkową w okresie rządów PO-PSL wyrządziła kadra menedżerska w Polskiej Żegludze Morskiej. To ustalenia prokuratury. Ale zdaniem Pawła Brzezickiego, byłego zarządcy komisarycznego w PŻM, za rządów PO-PSL u szczecińskiego armatora zniknęło 300 mln euro. – Ze służbowych kart kredytowych kupowano ekskluzywną biżuterię, drogie cygara czy damską bieliznę – mówi „Codziennej” Brzezicki.

W Codziennej obszerne teksty o marszałku Edwardzie Rydzu Śmigłym. Mija właśnie 80 lat od jego śmierci. „Okoliczności śmierci marszałka II RP wciąż budzą wielkie emocje, nie tylko wśród historyków. Jest jednak szansa, by znalazły się odpowiedzi na kilka pytań nękających badaczy dziejów Polski podczas II wojny światowej.” - pisze Igor Szczęsnowicz w tekście pt: „Bohater, który trafił na zły czas”. Zachęcam do lektury!

 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Jarosław Molga
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo