Nie w Kongresie USA, a w podkomisji. Do tego online! Trzaskowski ujawnił, z kim konsultował wystąpienie

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zasiądzie jutro przed komputerem, by przemówić w amerykańskiej podkomisji na temat "stanu demokracji w Polsce i Europie Środkowej". Jak powiedział, jest już po konsultacjach - m.in. z Kampanią Przeciw Homofobii czy organizacjami sędziowskimi. Można już się domyślać, jaka będzie treść wystąpienia.

Rafał Trzaskowski
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Już jutro Rafał Trzaskowski weźmie udział w wysłuchaniu, którego tematem będzie stan demokracji w Polsce i Europie Środkowej. Dyskusja będzie toczyć się na posiedzeniu Podkomisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA ds. Europy, Energetyki, Środowiska oraz Cybernetyki. Oprócz Trzaskowskiego wezmą w niej udział pozostali założyciele "Paktu Wolnych Miast", czyli burmistrzowie: Budapesztu Gergely Karácsony, Pragi Zdeněk Hřib oraz Bratysławy Matúš Vallo.

Na dzisiejszej konferencji prasowej Trzaskowski usiłował przekonywać, że amerykańscy kongresmeni są bardzo zaniepokojeni stanem demokracji w Polsce i na Węgrzech.

- Kongresmeni są bardzo dobrze poinformowani o tym, co dzieje się w Polsce. Powołują się na niezależne instytuty i niezależne organizacje

- mówił.

Jak wskazał, przed wysłuchaniem odbył cały szereg konsultacji, m.in. z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, ambasadorami, Kampanią Przeciw Homofobii oraz organizacjami zajmującymi się sądownictwem. "Ważne, żeby ten głos był głosem wszystkich tych, którzy zaniepokojeni stanem demokracji w Polsce" - powiedział.

Początkowo politycy opozycji przekazywali, że Trzaskowski będzie przemawiał w amerykańskim Kongresie. Szybko okazało się jednak, że nie w Kongresie, a w podkomisji i nie w Stanach Zjednoczonych, a przed komputerem. Spotkanie będzie prowadzone w formie zdalnej.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Rafał Trzaskowski

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo