Abp Jędraszewski nadal w kapitule medalu "Cracoviae Merrenti"

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski pozostanie członkiem komisji, która decyduje o przyznaniu medalu "Cracoviae Merrenti" wręczanego osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta.

Telewizja Republika

Radni dyskutowali o obywatelskim projekcie uchwały, zgodnie z którym metropolitę krakowskiego miał zastąpić w kapitule dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Pod projektem tym zebrano ponad 700 podpisów krakowian, nie wszystkie były prawidłowe.

Za wprowadzeniem zmian było 14 radnych, przeciw wykluczeniu Jędraszewskiego z kapituły medalu było 14, trzy osoby się wstrzymały.

Do tej pory w skład komisji medalu "Cracoviae Merenti" wchodzili: prezydent Krakowa - jako jej przewodniczący, rektor UJ oraz metropolita krakowski.

Prezydent Jacek Majchrowski odniósł się do obywatelskiego projektu uchwały negatywnie. Wskazywał, że w skład kapituły wchodzą przedstawiciele instytucji, niezależne, od tego, kto aktualnie konkretne stanowisko zajmuje.

"Mam pełną świadomość, że znaczna część osób nie zgadza się tym, co czasami wygłasza ksiądz arcybiskup. Ja też się czasami nie zgadzam. Ale jeżeli będziemy przyjmować zasadę, że oceniamy wypowiedzi każdego z członków komisji i albo ich eliminujemy, albo ich przywracamy, to nie będzie to najlepsze rozwiązanie"

- powiedział prezydent.

Majchrowski poinformował, że w poniedziałek odbyło się ostatnie w tej kadencji samorządu posiedzenie komisji przyznającej "Cracoviae Merenti"

Medal Cracoviae Merenti ustanowiono w 1992 r. Początkowo miał on dwie klasy: złotą i srebrną. W roku 1998 przyjęto dodatkową kategorię i ustanowiono medal brązowy. Złoty medal „Cracoviae Merenti” oznaczony numerem pierwszym przyznano Janowi Pawłowi II, a do tej pory wręczono w sumie sześć medali w tym kolorze. Pierwszy srebrny medal otrzymał Krzysztof Penderecki (wszystkich wręczono 31), a pierwszy brązowy otrzymał działacz opozycji i społecznik Kazimierz Fugiel (w sumie 36 medali w tym kolorze).

 

Źródło: PAP

gb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo