Boże Ciało i układanie dywanów z kwiatów. Piękna tradycja trafi na listę UNESCO?

Kultywowana m.in. Spycimierzu tradycja układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała została zarekomendowana przez UNESCO do wpisania na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości – poinformował burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.

poddebice.naszemiasto.pl/

Jak zaznaczył burmistrz Uniejowa, w którego gminie położony jest Spycimierz, decyzja komisji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury UNESCO otwiera drogę do wpisania tradycji układania kwiatowych dywanów na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Obecnie obejmuje ona blisko 400 wpisów będących wykazem praktyk i zjawisk z całego świata, które pomagają ukazać różnorodność dziedzictwa i podnieść świadomość na temat jego znaczenia.

Wniosek o wpis na Listę UNESCO istniejącej nieprzerwanie od ponad 200 lat tradycji układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała, która kultywowana jest w Spycimierzu i czterech wsiach w województwie opolskim – Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim i Kluczu, w marcu 2020 roku złożył minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Wcześniej, w 2018 r. została ona wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Jak przekazał Kaczmarek, oceniająca wniosek komisja nie tylko zarekomendowała wpis na listę, lecz umieściła kwiatowe dywany wśród pięciu najlepiej ocenionych aplikacji. "To pod każdym względem dobrze opracowany dokument. Dokumentacja zawiera w szczególności dobrze przygotowany film wideo, który pokazuje silne zaangażowanie społeczności" – zaznaczono w opinii.

Oficjalne ogłoszenie decyzji o wpisie na listę ma nastąpi podczas XVI sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO, którą zaplanowano w dniach 13-18 grudnia w Paryżu.

"Czuję wielką dumę i satysfakcję, że nasza rodzima tradycja ma szansę stać się częścią światowego dziedzictwa. To wielkie uhonorowanie dla mieszkańców ze wszystkich miejscowości parafii Spycimierz"

– podkreślił burmistrz Uniejowa.

Wyjaśnił, że lokalne dziedzictwo i chluba Spycimierza była prezentowana nie tylko w Europie, a do wsi przyjeżdżali przedstawiciele wielu krajów. "Weszliśmy także we współpracę z uniwersytetami i zespołami naukowców oraz ekspertów, co zaowocowało gruntownymi badaniami nad zjawiskiem oraz unikatowymi publikacjami o charakterze naukowym" – dodał.

Powołano także Parafialne Stowarzyszenie "Spycimierskie Boże Ciało". W centrum miejscowości powstaje właśnie Centrum "Spycimierskie Boże Ciało" – nowoczesny obiekt z multimedialną ekspozycją o historii układania kwietnych dywanów. Będzie można wziąć w nim udział w warsztatach układania podobnych kobierców lub odbyć wirtualny spacer po Spycimierzu. Część wystawy będzie dedykowana tradycjom i zwyczajom objętym dziedzictwem niematerialnym, dzięki czemu obiekt będzie unikalnym miejscem w skali międzynarodowej poświęconym społecznościom, kultywującym różnorodne wartości, zwyczaje i idee.

Kaczmarek zaznaczył, że inwestycja zbiega się w czasie z ogłoszeniem decyzji UNESCO i docelowo ma sprawić, by goście odwiedzali Spycimierz przez cały rok, nie tylko w święto Bożego Ciała.

Mieszkańcy Spycimierza, w tym całe rodziny, od ponad 200 lat układają przed świętem Bożego Ciała kwiecisty dywan, po którym przechodzi procesja. Każda z rodzin dekoruje pas drogi przed swoim domem.

Do tworzenia dywanu mieszkańcy używają m.in. płatków kwiatów, liści kasztanowców, kłosów zbóż i traw, mchu oraz gałązek drzew i krzewów. Wykorzystują też piasek. Zanim powstanie kwiecisty dywan, na drodze wykonywane są rysunki, które następnie są wypełniane roślinami, kamyczkami i piaskiem. Wśród ułożonych motywów dominują kwiaty, serca, symbole religijne i patriotyczne. Od lat do Spycimierza na Boże Ciało przyjeżdżają wierni i turyści z całej Polski, a także innych krajów, aby obejrzeć tę niecodzienną drogę.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo