Stan wojenny w Łódzkiem - zobacz WYSTAWĘ

Do 14 grudnia można oglądać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (WBP) w Łodzi wystawę "Internowana wolność: stan wojenny w regionie łódzkim w zbiorach WBP w Łodzi". Ekspozycja przybliża m.in. sylwetki opozycjonistów ziemi łódzkiej oraz prezentuje dokumenty życia społecznego.

Facebook/Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

Wystawę przygotowano z okazji 40. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego.

Ekspozycję podzielono według zagadnień: "Karnawał Solidarności", ogłoszenie stanu wojennego i jego konsekwencje, przebieg w regionie łódzkim, codzienne zmagania mieszkańców z ówczesną rzeczywistością, nielegalne wydawnictwa, oswajanie strachu poprzez humor, satyrę i poezję oraz opór mieszkańców wobec reżimu

– wyjaśniła Ewa Baranowska z działu promocji biblioteki.

Na ekspozycję składają się dokumenty życia społecznego tamtych lat: ulotki, plakaty, odezwy, przepustki, wlepki, listy, komunikaty, kartki żywnościowe, fotografie. Przedstawiono również portrety wybranych opozycjonistów ziemi łódzkiej.

Zwiedzający mogą dowiedzieć się lub przypomnieć sobie, co oznaczały używane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. słowa: bibuła, ekstrema, koksownik, manifestacje spacerowe i wiele innych, ponieważ do każdej z gablot dołączono krótką definicję wybranego wyrazu, zatytułowaną "Ze Słowniczka"

– dodała.

Wystawę można oglądać od środy do 14 grudnia w holu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przy ul. Gdańskiej 100/102.

 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo