Wykluczenie transportowe? Rząd dalej walczy

- Wsparcie organizatorów transportu zbiorowego w 2022 r. zostanie utrzymane na poziomie do 3 zł od wozokilometra - poinformował w Sejmie wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Jak zaznaczył, wojewodowie mogą już ogłaszać nabory.

pixabay

Jak zaznaczył Weber, obowiązują już przepisy umożliwiające przeprowadzenie naborów na wsparcie na przyszły rok, ale potrzebne jest jeszcze zainteresowanie organizatorów transportu.

"Apeluję o zwrócenie uwagi samorządom, że (...) są organizatorami transportu zbiorowego i to na nich spoczywa obowiązek organizacji przewozów" - oświadczył wiceminister.

Podkreślił, że to samorządy lepiej znają lokalne potrzeby transportowe, od poziomu gminnego po wojewódzki.

Weber poinformował też, że w tym roku w całej Polsce działa 4081 linii komunikacyjnych użyteczności publicznej. "Zmieniliśmy trend likwidacji linii autobusowych. (...) Jestem przekonany, że gdyby nie ten fundusz, mielibyśmy do czynienia z praktycznie całkowitym wyłączeniem transportu zbiorowego, szczególnie linii służących do skomunikowania ośrodków wiejskich z dużymi miastami" - powiedział.

Jak zaznaczył wiceminister, w najbliższym czasie rząd skupi się na dopracowaniu funduszu rozwoju przewozów autobusowych, bo w nim widzi "autentyczne źródło wsparcia transportu zbiorowego".

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo