Litwa chce zaostrzenia stanu wyjątkowego na granicy z Polską

Litewskie MSW złożyło wniosek o zaostrzenie stanu wyjątkowego na granicy z Polską i przedłużenie takiego stanu o kolejny miesiąc na granicy z Białorusią. Powodem mają być narastające próby przemytu migrantów przez litewsko-polską granicę. Litewska minister zapewnia, że wjazd do Polski nie zostanie zakłócony.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Szefowa resortu spraw wewnętrznych Agne Bilotaite wskazuje, że „nasilają się tendencje wtórnej migracji, gdy usiłuje się przemycić migrantów przez granicę litewsko-polską” dalej na zachód. W tym roku na Litwie wszczęto już ponad 60 dochodzeń ws. przemytu ludzi przez granicę. W porównaniu z rokiem ubiegłym jest ich dziesięć razy więcej.

„Konieczne jest zaostrzenie kontroli w celu zapobieżenia wtórnej migracji”

– powiedziała dziennikarzom Bilotaite.

Minister zapewniła, że wjazd do Polski nie zostanie zakłócony, ale zaostrzenie stanu wyjątkowego „pozwoli funkcjonariuszom na kontrolę podejrzanych samochodów”.

MSW Litwy wnioskuje też o przedłużenie o kolejny miesiąc, do 9 stycznia zaostrzenia stanu wyjątkowego w strefie przygranicznej z Białorusią.

„Sytuacja nie uległa poprawie – wskazuje minister. – Na Białorusi ciągle jest do 15 tys. migrantów, którzy nie zostali zawróceni do krajów pochodzenia”. Bilotaite podkreśla, że „nie spada też napięcie na granicy polsko-białoruskiej”.

Na Litwie zaostrzony stan wyjątkowy bezpośrednio w strefie przygranicznej z Białorusią i pięć kilometrów w głąb kraju obowiązuje od 9 listopada. Wzmocniona została ochrona granicy, a ruch pojazdów - ograniczony. Wprowadzenie reżimu nadzwyczajnego pozwoliło też na wykorzystanie rezerw państwowych do radzenia sobie z kryzysem.

Minionej doby na granicy z Białorusią udaremniono 35 prób wejścia na Litwę. Jedna osoba została wpuszczona ze względów humanitarnych.

W 2021 roku granicę litewsko-białoruską nielegalnie przekroczyło już ponad 4,2 tys. osób, a ponad 7,5 tys. zostało zawróconych.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo