RFN zanotowała znaczny wzrost zgonów z powodu COVID-19

W RFN z 335 na 446 wzrosła liczba dobowych zgonów związanych z COVID-19 w ciągu tygodnia. Dane pochodzą z Instytutu im. Roberta Kocha (RKI). Od początku pandemii RKI potwierdził w RFN 5 903 999 infekcji.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

W środę rano RKI poinformował o 67 186 nowych infekcjach Covid-19 w ciągu ostatniej doby, co jest niewielkim wzrostem w stosunku do poprzedniej środy, gdy zarejestrowano 66 884 zakażenia. Od początku pandemii RKI potwierdził w RFN 5 903 999 infekcji.

W skali całego kraju tygodniowa zapadalność spadła po raz drugi z rzędu, wynosząc w środę rano 442,9. Najwyższy poziom zanotowano w ostatni poniedziałek - (452,4. Tydzień temu wartość ta wynosiła 404,5, a miesiąc wcześniej - 118,0.

Szczególnie dotknięte pandemią pozostają nadal Saksonia, Turyngia i Bawaria. Większość z 32 powiatów o zapadalności powyżej 1000 znajduje się w tych trzech krajach związkowych. Właśnie w nich wskaźnik szczepień pozostaje niższy, niż w pozostałych landach – podkreśla dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Po wtorkowych konsultacjach przedstawicieli rządu federalnego i rządów krajów związkowych „coraz bliższy wydaje się powszechny wymóg szczepień”. Poinformował o tym desygnowany na kanclerza Niemiec Olaf Scholz (SPD), potwierdzając, że zagłosuje za takim rozwiązaniem w parlamencie. Scholz opowiada się za wprowadzeniem powszechnych obowiązkowych szczepień w lutym, a najpóźniej od początku marca – informuje w środę "FAZ".

Podobnego zdania jest federalne Stowarzyszenie Średnich Przedsiębiorstw.

„Wreszcie, po decyzji Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, kandydat na kanclerza Scholz wykazuje cechy przywódcy. (…) Powszechne obowiązkowe szczepienia stały się teraz nieuniknione, aby zapobiec horrorowi, jakim jest ogólnokrajowy lockdown”

– skomentował szef stowarzyszenia Markus Jerger w wypowiedzi dla agencji dpa.

Stowarzyszenie z zadowoleniem przyjęło też wszelkie środki, zaproponowane na wtorkowym spotkaniu rządów w celu zintensyfikowania kampanii szczepień i ewentualnego zaangażowania aptek. „Obecny i przyszły rząd federalny muszą teraz wspólnie zapewnić dostępność wystarczającej ilości szczepionki” – dodał Jerger.

Z kolei desygnowany na federalnego ministra sprawiedliwości Marco Buschmann (FDP) uważa, że naruszenie powszechnego obowiązku szczepień przeciw Covid-19 powinno być karane grzywną, jak tylko zapadnie decyzja Bundestagu w tej sprawie.

Przedstawiciele rządu federalnego i rządów krajowych zapowiadają kolejne spotkanie poświęcone środkom bezpieczeństwa w czasie pandemii w najbliższy czwartek. Wtedy to najprawdopodobniej zostanie podjęta decyzja w kwestii „kompleksowego pakietu ograniczenia kontaktów" – jak zapowiedział przewodniczący Konferencji Premierów Hendrik Wuest (CDU). Przede wszystkim chodzić będzie o ograniczenia w kontaktach dla osób nieszczepionych, znaczne redukcje liczby uczestników imprez, rozszerzenie zakresu 2-G (wstęp tylko dla zaszczepionych lub rekonwalescentów), i przygotowanie ogólnego obowiązku szczepień.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo