location.href="https://filarybiznesu.pl/powstanie-krajowy-rejestr-zadluzonych/a12806"; "/> location.href="https://filarybiznesu.pl/powstanie-krajowy-rejestr-zadluzonych/a12806"; "/>

Powstanie Krajowy Rejestr Zadłużonych

820796
pixabay.com CC creative commons

Wprowadzenie Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ) jako jednego rejestru, w którym będą ujawniane dane m.in. dotyczące osób, wobec których prowadzi się postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe - przewidują przepisy, które weszły w życie w środę.

Jak ocenił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, powstał nowoczesny, jawny, wygodny i wiarygodny system teleinformatyczny.

- System, który zakłada, że wnioski i dokumenty do KRZ będą przesyłane on-line. Zmiana umożliwi też cyfryzację postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego, czyli szybszą naprawę zadłużonych firm, co jest szczególnie ważne w pandemii - wskazał.

Ustawę o KRZ Sejm uchwalił w końcu 2018 r. Pierwotnie miała wejść w życie od 1 grudnia 2020 r., ale ostatecznie termin ten przesunięto o rok. Jednocześnie wiosną br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o KRZ, która dostosowała przepisy tej regulacji do uchwalonej pod koniec sierpnia 2019 r. nowelizacji Prawa upadłościowego.

Resort sprawiedliwości zapowiadał, że "w pełni nowoczesny, całkowicie jawny i powszechnie dostępny w internecie KRZ zastąpi od 1 grudnia dotychczasowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych i obejmie dane związane z brakiem wypłacalności lub zagrożeniem niewypłacalnością, istotne dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego".

Jak przekazywało MS nowy rejestr ujawni informacje m.in. na temat "firm znajdujących się w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym, osób objętych upadłością konsumencką, dłużników z umorzonym postępowaniem egzekucyjnym".

"Będą tu również zamieszczane orzeczenia o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej" - informowało ministerstwo.

- W nowym rejestrze znajdą się też dłużnicy alimentacyjni - przypomniał natomiast Warchoł. Do KRZ trafią bowiem informacje o osobach fizycznych, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych lub egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, a które zalegają ze spełnieniem tych świadczeń za okres dłuższy niż trzy miesiące.Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl

 

Źródło: filarybiznesu.pl

#Filary Biznesu

redakcja FilaryBiznesu.pl
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo