Kolejne osoby zatrzymane ws. karuzeli podatkowej

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali cztery kolejne osoby podejrzane o udział w karuzeli podatkowej. Najnowsze mundurowych miały miejsce na Górnym Śląsku. Zatrzymani to przedstawiciele polskich i zagranicznych firm.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Straty, jakie w wyniku tego procederu poniósł Skarb Państwa, zostały wyliczone już na ponad 56 mln zł; w całej sprawie zrzuty przedstawiono już 55 osobom – podał w środę w komunikacie rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Zatrzymane ostatnio osoby to przedstawiciele polskich i zagranicznych firm, którzy według ustaleń śledztwa brali udział w tzw. karuzeli podatkowej z wykorzystaniem firm "słupów", zajmujących się fikcyjnym obrotem m.in. bielą cynkową i płytami ołowianymi.

"Jak ustalono, towar ten opuszczał granice naszego kraju, lecz był ponownie wprowadzany do obrotu na terenie RP przez firmy "słupy", pełniące funkcję tzw. znikających podatników. Działania te były możliwe za pośrednictwem podmiotów zarejestrowanych na terenie Czech, Słowacji i Bułgarii, które kontrolowali zatrzymani przez ABW obywatele Polski. "Słupy" nie odprowadzały należnego Skarbowi Państwa podatku VAT, a towar ponownie, za pośrednictwem śląskich firm, trafiał do kolejnych podmiotów gospodarczych"

- opisał rzecznik.

Nadzorująca sprawę Prokuratura Regionalna w Katowicach przedstawiła zatrzymanym zarzuty m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania faktur VAT o dużej wartości (czyli tzw. zbrodni vatowskiej), prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia szeregu przestępstw skarbowych.

Dwie spośród ostatnio zatrzymanych osób zostały decyzją katowickiego sądu aresztowane na trzy miesiące. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze. W całej sprawie przedstawiono do tej pory zarzuty 55 osobom.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo