Prezydent zgłosi uwagi do projektu reform sądownictwa?

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że przedstawione niedawno przez ministra sprawiedliwości propozycje reformy sądownictwa do końca roku mają zostać wpisane do wykazu prac rządu. Swoje uwagi miałby - zdaniem redakcji - zgłosić do nich Pałac Prezydencki.

fot. Marcin Białek - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16823300

"DGP" przypomina, że projekty ustaw sądowych zostały zaprezentowane przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę w poniedziałek. Teraz – jak czytamy – są one w trakcie opiniowana w KPRM.

- Podobny kierunek był dyskutowany we Francji i w Austrii. Ogólna filozofia zmian wydaje się rozsądna, ale diabeł tkwi w szczegółach i konkretnych rozwiązaniach

 – mówi dziennikowi osoba z kancelarii premiera.

Według gazety dopiero po wewnętrznych opiniach zapadną decyzje, kiedy projekty wejdą na wewnętrzną rządową ścieżkę legislacyjną i zostaną oficjalnie rozesłane do konsultacji.

- Jak zauważa jeden z ziobrystów, sytuacja, jeśli chodzi o uzgodnienia z KPRM, nie uległa zmianie. Projekty ustaw cały czas czekają na zielone światło, a ziobryści tylko wzmagają presję na PiS

 – twierdzi "DGP".

Oprócz kancelarii premiera – dodaje dziennik – swoje trzy grosze do pomysłów Zbigniewa Ziobry chce wtrącić prezydent Andrzej Duda.

- Najpoważniejsze zastrzeżenia dotyczą jednolitego statusu sędziego, który oznacza w praktyce okrojenie uprawnień głowy państwa. W obecnej procedurze każdy awans sędziego w zawodowej hierarchii zatwierdza prezydent, wręczając nominację na stanowisko sędziego sądu rejonowego, okręgowego, apelacyjnego czy Sądu Najwyższego. A były już przykłady, że może też odmówić. Tymczasem propozycja resortu sprawiedliwości zmierza do tego, by sędzia powoływany był tylko raz, jednocześnie zwiększając rolę ministra sprawiedliwości

 – tłumaczy "DGP".

Według dziennika Ziobryści mają nadzieję na skruszenie oporu Andrzeja Dudy w tej sprawie. Na razie jednak – jak informuje "DGP" – nic nie wskazuje na ustępstwa Andrzeja Dudy.

- Uszanowanie konstytucyjnych kompetencji głowy państwa w tej kwestii jest nieprzekraczalne i tu leżą na stole wszystkie opcje, łącznie z wetem – zastrzega rozmówca gazety z Pałacu Prezydenckiego. 

 

Źródło: DGP, niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo