Działacze polonijni w USA z odznaczeniem Prezydenta RP

Wybitne zasługi w dziele przemian demokratycznych w Polsce, dla jej suwerenności oraz respektowania praw człowieka - między innymi za to Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował polonijnych działaczy. Odznaczenia wręczył wczoraj w polskim Konsulacie w Nowym Jorku szef IPN Karol Nawrocki.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

W swym wystąpieniu Nawrocki nawiązał do kontynuacji walki o niepodległość od czasu zaborów. Przywołał m.in. przykład XIX-wiecznego działacza niepodległościowego i publicysty Maurycego Mochnackiego, którego prochy sprowadzono do Polski; został on ponownie pochowany 27 listopada w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Szef IPN mówił o męstwie Polaków zwieńczonym odzyskaniem niepodległości przez Ojczyznę w roku 1918, o żołnierzach II Korpusu, czy też o odznaczonych we wtorek, których nazwał kontynuatorami tej zwycięskiej walki. Nawrocki podkreślił, że jest zaszczycony mogąc w imieniu Państwa Polskiego przekazać wysokie odznaczenia.

W trakcie uroczystości za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za udział w wydarzeniach Grudnia 70 roku, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Włodzimierz Ilnicki. Za działalność antykomunistyczną był on represjonowany w PRL i więziony. W 1975 roku wyemigrował do USA.

P.o. komendanta naczelnego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) Tadeusz Antoniak, Ilnicki jest członkiem Placówki 12 SWAP w Filadelfii. Współpracuje też z Klubami Gazety Polskiej i Komitetem Smoleńsko-Katyńskim w tym mieście.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Krzysztof Wiktor Nowak, a Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Włodzimierz Leszek Pajdak.

Krzyż Wolności i Solidarności otrzymali Marek Duszkiewicz, Włodzimierz Leszek Pajdak, Bolesław Plewa, Wiesław Wierzbowski, Edward Feliks Wiśniewski, a także pośmiertnie: Edward Bąciaszek, Jerzy Jakub Polak i Antoni Włoch.

Konsul generalny RP Adrian Kubicki zaznaczył, że jako przedstawiciel młodszego pokolenia może czerpać wzór z takich ludzi. Zwrócił uwagę na ich ofiarność w czasach komunistycznych, kiedy dla dobra Ojczyzny poświęcali swoje zdrowie i życie, a w czasie stanu wojennego byli internowani.

Jak dodał konsul, także teraz są to aktywni społecznie ludzie. Działają w różnych organizacjach w tym w SWAP, Klubach Gazety Polskiej, Komitecie Smoleńsko-Katyńskim i innych.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo