Obostrzenia. Włoski rząd robi duży krok wstecz

Rząd Włoch zrobił krok wstecz i wycofał się z planów zaostrzenia zasad przechodzenia na zdalne nauczanie - podaje prasa w środę. Anulowany został dekret Ministerstw Oświaty i Zdrowia, zgodnie z którym już po wykryciu jednego zakażenia w klasie wszyscy jej uczniowie mieli przejść na naukę zdalną.

pixabay.com/tigerhbu11

Dzienniki "La Repubblica" i "La Stampa" informują, że to premier Mario Draghi nakazał wycofanie dekretu, który oznaczałby przywrócenie w wielu szkołach zdalnego nauczania, zwanego po włosku DAD. (dydaktyka na dystans).

- Lekcje w szkołach są absolutnym priorytetem

- takie stanowisko rządu przytacza "La Stampa" wskazując powód spektakularnej zmiany w oświacie w ciągu niespełna doby.

W tym roku szkolnym obowiązuje dotychczas reguła: nauka zdalna po wykryciu dwóch zakażeń wśród uczniów w wieku od 6 do 12 lat, czyli w szkołach podstawowych i w gimnazjach. Powyżej 12 lat muszą to być trzy infekcje w jednej klasie. Cytowane źródła rządowe wyjaśniają, że ta zasada pozostanie.

Zdalnym nauczaniem obejmowani będą tylko ci uczniowie, którzy będą musieli przebywać w izolacji. Pozostali będą kontynuować normalne zajęcia. W przypadku wykrycia jednego zakażenia wszyscy będą szybko poddawani testom na obecność wirusa.

- Podejście rządu do przypadków koronawirusa w szkole coraz bardziej przypomina rebus i upływa między krokami wstecz i dementi - dodaje turyńska gazeta.

Niezadowolenie z powodu błyskawicznego wycofania okólnika dwóch resortów wyraża włoskie stowarzyszenie dyrektorów szkół.

O chaosie i sporze na tym tle pisze "La Repubblica", która następująco podsumowuje zmiany decyzji:

- Wraca zdalne nauczanie, a właśnie, że nie. Nauka w szkole uratowana przez akcję Draghiego.

We wtorek wiadomość o wprowadzeniu zdalnego nauczania po jednym przypadku zakażenia w klasie wywołała falę krytycznych komentarzy.

- To jest psychiczne wykańczanie całego pokolenia

- powiedział komentator Radia 24.

 

Źródło: niezalezna.pl. PAP

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo