Seria rozporządzeń MSWiA ws. ochrony granicy. Będzie czasowy zakaz przebywania i mandaty

Czasowy zakaz przebywania w strefie nadgranicznej od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r., mandaty nakładane przez Straż Graniczną za wykroczenia - to niektóre z rozwiązań wskazanych w projektach rozporządzeń Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowanych na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

fot. WOT

Jeden z projektów rozporządzenia, który we wtorek wieczorem opublikowało MSWiA zakłada umożliwienie funkcjonariuszom Straży Granicznej nakładania mandatów karnych za wykroczenia związane z przebywaniem przez osoby nieuprawnione na obszarze przygranicznym objętym zakazem przebywania.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia ministra SWiA w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze Straży Granicznej są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Projekt jest związany z opublikowaną we wtorek w Dzienniku Ustaw nowelizacją ustawy o ochronie granicy państwowej, która m.in. zakłada kary za nieuprawnione przebywanie w strefie objętej zakazem. W związku ze zmianą rozszerzony zostanie katalog wykroczeń zawartych w rozporządzeniu z dnia 18 kwietnia 2014 r. w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze SG mogą nakładać grzywny w drodze mandatu karnego.

W innym z projektów MSWiA wprowadza czasowy zakaz przebywania w strefie przygranicznej (obejmującej 183 miejscowości, w których obowiązywał stan wyjątkowy) od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. 

Znowelizowano również rozporządzenie o zakazie "noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni na obszarze województwa podlaskiego i lubelskiego przyległym do granicy państwowej z Republiką Białorusi na okres od dnia 1 grudnia 2021 r. do dnia 1 marca 2022 r.".

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo