W dobrą środę czytaj „Codzienną”!

Okazuje się, że nadzwyczajna kasta ma się całkiem dobrze. Znów sędziowie wydają kontrowersyjne wyroki. Niedawno Gromosław Czempiński, funkcjonariusz PRL-owskich służb specjalnych wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie odzyskał swoje wysokie świadczenia emerytalne. To tylko jeden z politycznych wyroków, który zapadł w ostatnich tygodniach, a sędziowie już nawet nie ukrywają swoich politycznych sympatii. W sobotę ich przedstawiciele byli na imprezie KOD-u i oklaskiwali pomysł „zjednoczonej opozycji”, a także przemówienia Donalda Tuska. 

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Sądy od 2015 roku biorą aktywny udział w krajowej i międzynarodowej polityce. Ostatnio jednak ich działalność polityczna przybiera na sile. Coraz częściej stają po stronie funkcjonariuszy służb PRL-u. W poniedziałek przywrócił wysoką emeryturę Gromosławowi Czempińskiemu Sąd Okręgowy w Warszawie, XIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tym samym podważył tzw. ustawę deubekizacyjną. Wyrok mianem „komedii” ocenił historyk prof. Sławomir Cenckiewicz. Więcej w artykule red. Jacka Liziniewicza „Sędziowie na politycznej ścieżce”.

Z cyklu NASZ TEMAT red. Piotr Nisztor opisuje fakt, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski zatrzymał dla siebie wart ponad 150 euro zegarek jaki otrzymał od burmistrza Berlina. Mimo ustawowego obowiązku nie zgłosił go do rejestru korzyści prowadzonego przez Państwową Komisję Wyborczą. Nie zostanie jednak ukarany, bo przepisy nie przewidują za to… żadnej sankcji.

W połowie sierpnia 2021 roku Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy poleciał w podróż służbową do Berlina. Został tam zaproszony przez burmistrza miasta Michaela Mullera w związku z 30. rocznicą podpisania umowy partnerskiej Warszawy i stolicy Niemiec. Z ustaleń „Codziennej” wynika, że otrzymał wówczas w prezencie zegarek marki Lilienthal Berlin. Obecnie jego wartość - jak wynika ze strony internetowej to ok. 155 euro, przy obecnym kursie waluty to ponad 700 zł. Szczegóły w artykule „Berliński zegarek zastępcy Trzaskowskiego”. Oczywiście w środowej „Codziennej”!

Świat wstrzymał oddech. Niespokojnie bowiem robi się na Ukrainie. Artykuł pt.  „115 tys. rosyjskich żołnierzy przy granicy” red. Konrada Wysockiego przybliża gorący temat. Według najnowszych danych Kijowa w pobliżu ukraińskich granic skoncentrowano nawet 115 tys. rosyjskich żołnierzy. Dołączenia do inwazji na Ukrainę nie wyklucza Białoruś. Wynika to z poniedziałkowej rozmowy telefonicznej białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem. Na dodatek na Ukrainie toczy się śledztwo w sprawie próby zamachu stanu. Szczegóły w „GPC”.

Prezydent Rosji nie tylko rozgrywa militarnie Europę. Jak donosi serwis Oilprice.com „Putin przejmie kontrolę nad Europą!”. Jak? Rosja nabyła ogromne złoże gazu w Iranie, a jej przedstawiciel nazwał tę transakcję „ostatnim aktem zabezpieczenia kontroli nad europejskim rynkiem energetycznym”. „Dzięki niej Kreml będzie mógł dostarczać do UE ponad 90 proc. potrzebnego paliwa. To oznacza, że będzie jeszcze większym zagrożeniem dla Europy” – ostrzega branżowy serwis Oilprice.com. Więcej w artykule red. Jana Kamienieckiego.

W środę przypada 195 rocznica ukazania się pierwszego numeru „Gazety Polskiej”. Red. Antoni Opaliński zastanawia się, czy Maurycy Mochnacki był romantykiem?”

Tylko cztery strony, papier nieco pożółkły, lecz solidny, druk drobny, ale czytelny. Proszę Państwa, oto „Gazeta Polska”, nr 93. Jest poniedziałek, 6 kwietnia 1829 r. Za niecałe półtora roku wybuchnie powstanie. A na razie pospierajmy się o literaturę. Chociaż nie tylko – przecież w Królestwie, jak w każdym kraju zależnym, gdzie działa cenzura i „policje tajne”, wszystko staje się polityką… „Sprawa Mochnackiego” bardzo ważny tekst o założycielu „Gazety Polskiej”.

Lepsza środa z pasjonującą „Codzienną”!
 

 

 


Źródło: Gazeta Polska Codziennie

ms
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo